Teadus ja tulevik

Elon Musk esitles Texases kosmosereiside tulevikku

Foto: REUTERS/Callaghan O'Hare

Rubriiki toetab

TalTechi virtuaaltuurile?

Alusta siit!

Elon Musk võtab planeetidevahelist reisimist jätkuvalt väga tõsiselt ning selle tõestuseks esitles mees möödunud nädalavahetusel Texases Boca Chicas uut järgmise põlvkonna raketi “Tähelaev” maketti.

Tähelaeva eesmärgiks on lennutada sadu reisijaid kaugematesse piirkondadesse nagu näiteks Kuu ja Marss ja seejärel edukalt Maale tagasi pöörduda. Mehe sõnul suudab Tähelaev orbiidile lennata juba poole aasta pärast ning esimesi reisijaid vedada juba järgmisel aastal.

Foto: SpaceX

Tähelaeva maketti esitleti Boca Chicas Eloni viimase kosmosemasina, SpaceX Falcon 1, raketi kõrval. Esitluse kuupäevaks valiti just Falcon 1 esimese katsetuse aastapäev.

Kosmoserakett oleks üle 50 meetri pikk, ehitatud terasest ning töötab kolme SpaceX järgmise põlvkonna Raptor-tüüpi mootoriga. Praegune prototüüp toimib peamiselt katsejänesena kuniks kosmoselaeva saaks rakendada taaskasutataval moel. Maandumisprotsess on sarnane eelnevatele SpaceX rakettidele.

Muski eksponeeritud “lendav stend” koosneb valdavalt terasest. Seni on kosmosemasinad kasutanud väga laialdast materjalide nomeklatuuri. Enimlevinud on kõikvõimalike metallide sulamid, mida kasutatakse näiteks korpuste ning mootorite ehitamisel. Kasutatakse ka süsinikkiudu, et tahkekütusemootorite korpuseid valmistada ning plastmasse ja kuumakindlaid materjale.

Tegu üle pika aja esimese kosmosesõidukiga, mis kannaks ka süstiku eesmärki. Kosmosesüstikute programm suleti 2011. aastal ning põhjuste nimekiri on pikk. TalTechi professori Vladislav Pustõnski räägib, et kosmoselennud lõpetati tänu nende väga kõrgetele hindadele, suurele riskifaktorile ning praktiliste ülesannete vähesusele. “Praegu ei kavatseta ka programmi taastada, sest lendude teostamine on juba ammu võimatu tänu infrastruktuuri puudumisele ning tootmisliinide sulgemisele,” räägib professor.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.