Elon Musk plaanib inimesi rakettidega linnast-linna lennutada. Küsisime Eesti teadlaselt, kas see on üldse võimalik

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

SpaceX-i juht Elon Musk käis hiljuti välja plaani hakkata inimesi riigist riiki lennutama rakettidega, selle asemel et kasutada selleks lennukeid. TTÜ dotsent Vladislav Pustõnski leiab aga, et selle reaalsuseks muutumiseks oleks vaja radikaalset edasiminekut.

Pustõnski rääkis Geeniusele antud kommentaaris, et Muski idee oli kasutada ülisuurt raketti, mis oleks taaskasutatav. Suurema raketi poolt räägib ka see, et see on kasutuskorra kohta odavam.

Kuigi ühel hetkel võib see kõik taskukohaseks muutuda, siis hetkel on asjad veel märksa keerulisemad. Pustõnski tõi välja, et kui praegu on lennupileti hind on alla 1000 euro, siis reis kosmosesse maksab umbes 50 miljonit eurot. Seega selleks, et tavaline reisija saaks kasutada raketti samamoodi, nagu ta kasutab lennukeid, on vaja väga suur hinnalangust ja Pustõnski leiab, et lähiajal seda ei juhtu. Et see juhtuks, on vaja radikaalset edasiminekut tehnikas ja teaduses.

Probleemiks on hind, võluks on areng

Rääkides projekti plussidest ja miinustest, tõi Pustõnski välja, et asja suurimaks probleemiks ja takistuseks on hind. Teised aspektid, nagu turvalisus, vajavad aga samuti tähelepanu. Ta märkis, et siiani on kosmoserakettide töökindlus olnud tunduvalt väiksem, kui reisijalennukite töökindlus. Kui astronautide puhul on see risk olnud õigustatud, siis tavareisijate jaoks tuleks ohutusprobleemid lahendada.

Asja positiivse külje pealt tõi ta aga välja, et iga tehnika edenemine on inimkonna arenguks kasulik.

“Isegi, kui reisirakettide valmimine ei osutu praegusel arenguetapil võimalikuks, siis tööd selles suunas võivad kaasa tuua uusi leiutisi või ideid, mis lubaksid teha rakette odavamaks, võimsamaks, turvalisemaks, ja see kindlasti peab panustama kosmoselennu arendamisse,” lausus ta.

Pustõnski märkis, et see omakorda panustab nii kosmoseuuringutesse kui ka kõikidesse aspektidesse, mis on seotud kosmosega, mille hulka kuulub näiteks ka navigatsioon ning internet.

“Ühesõnaga, see on potentsiaalselt paljulubav ja põnev perspektiiv,” lausus ta.

Seda on juba tehtud

Elon Muski plaani juures kasutada rakette lennukite asemel võib aga esile kerkida küsimus: on seda üldse vaja? Pustõnski leiab, et on küll.

“Loomulikult, kui probleemid on lahendatud ja sel viisil saavad inimesed jõuda sihtkohale palju kiiremini kui praegu ja umbes sama hinna eest, see oleks väga vajalik ja teretulnud,” ütles ta.

Siiski märkis ta, et midagi sarnast on juba üritatud teha ning see ei ole kuigi hästi lõppenud. Ta tõi välja, et 1960ndatel arvati, et ülehelikiirusel lendav lennuk võiks olla suure nõudlusega kaugliinidel, et jõuda näiteks Pariisist New Yorki kolme tunniga, tavalise seitsme tunni asemel.

Kuigi sellised lennukid tehtid nii Euroopas kui Nõukogude Liidus, siis edu neid kunagi ei saatnud, sest piletihind oli üle kümne korra kõrgem, kui tavalise lennupileti hind. Neli tundi ajavõitu ei olnud reisijate jaoks seda väärt ja luksust said lubada endale vaid kõige jõukamad.

Pealegi, lennuaeg on vaid üks küsimus. Sellele lisanduvad ajakulud lennujaama jõudmiseks, turvakontrollile kulunud aeg ning lihtsalt ootamine. Seega kogu reis kestab igal juhul üle kümne tunni, seega maksta kolm-neli keskmist kuupalka neljatunnilise ajavõidu eest oli võimalik vaid väga piiratud hulgale.

Seega võib see sama probleem Pustõnski sõnul kummitada ka Muski: juba praegu on reisid piisavalt kiired, seega edasine mitmetunnine võit on mõistlik vaid siis, kui me ei pea maksma selle eest mitmekordselt. Samuti võivad murekohaks osutuda sõiduplaanid, mille tulemusel tegelikku ajavõitu polegi.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.