Esimene Eesti operaator valmistub nelja aasta pärast 3G võrgu sulgemiseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
tele24g.jpg

Mobiilside on tänapäeval üks kõige levinumaid tehnoloogiaid, sest mobiilivõrgu levialas elab ligi 95% maailma inimestest. Ent see pole igalpool samasugune: mobiilside on tekkinud ja arenenud põlvkondade kaupa. Kui uudistes kirjutatakse üha rohkem viiendast põlvkonnast ehk 5G-st, siis tegelikult tuleks olla homseks valmis ja hakata valmistuma ka vanemate võrgupõlvkondade sulgemiseks. Üks Eesti operaator on selleks juba isegi tärmini paika pannud.

“Selleks, et 5G saaks massidesse viia, oleks vaja otsast hakata mõtlema vanemate tehnoloogiate ehk G-de sulgemisele. Vastupidisel juhul ei jätku piisavalt sagedusi tulevikutehnoloogiate jaoks ning mobiilioperaatoritel pole mõistlik nii paljudesse erinevatesse kasutuses olevatesse G-desse samaaegselt investeerida, sest kliendid ei saa neid korraga kasutada,” põhjendab Tele2 Eesti tegevjuht Argo Virkebau.

Meenutame hetkeks, millised põlvkonnad meil üldse on:

  • 1G: Kui Eestisse 25 aastat tagasi mobiilside jõudis, töötasid esimesed tugijaamadNordisk MobilTelefoniehk NMT tehnoloogial, mis klassifitseeritakse esimese põlvkonna mobiilside tehnoloogiaks. Tippajal rääkis selles võrgus 19 000 klienti, 2000. aasta lõpuks pandi võrk aga kinni.
  • 2G: Teise põlvkonna GSM võrkudega tuli Eestisse klassikaline mobiilside, mis sisaldas esmaskordselt ka näiteks SMS-lühisõnumeid. Ka esimesed laiemasse kasutusse jõudnud mobiilse andmeside tehnoloogiad GPRS ja EDGE olid 2G võrgu edasiarendused.
  • 3G: 2005. aastal avas Eestis EMT esimesena klientidele UMTS ehk 3G võrgu, peagi järgnesid ka teised operaatorid. 3G tõi olulise läbimurde mobiilse interneti levis ja kasutuses, sest HSPA ja sellele järgnenud standardite andmeside kiirus võimaldas juba üle selle mitmeid teenuseid kasutada.
  • 4G: LTE ehk neljanda põlvkonna mobiilside tõi tõeliselt kiire mobiilse püsiühenduse ja Eestist sai üks esimese riike maailmas, mille pea kogu territooriumi katab 4G leviala. Helistamist ehk VoLTE tehnoloogiat on juba Eestis küll proovitud, ent ükski operaator seda veel ei paku.
  • 5G: Kuigi 5G standardeid pole veel kinnitatud, katsetavad suuremad võrgutehnikatootjad juba uusi ja 4G-st suurema kiiruse ja väiksema hilistumisega mobiilseid internetiühendusi.

Virkebau sõnul on tuleviku mõttes oma tugevused 2G ja 4G võrkudel, 3G-l neid aga napib. "2G on küll kõige vanem tehnoloogia, ent on võrreldes 3G-ga põhisideteenuse ehk kõnede ja SMS-ide pakkumisel oluliselt töökindlam. Andmesideedastuseks on jälle efektiivseim 4G,” selgitab Virkebau. 3G on tehnoloogiate evolutsioonis vaheetapiks, mis sisaldab kompromisse nii häälkõnede kui andmesidekvaliteedi arvelt. "2G ja 4G tehnoloogia suudavad võrreldes 3G-ga kasutada sageduste ribalaiusi palju efektiivsemalt ja seeläbi vahendada oluliselt suuremaid mahtusid,” põhjendab Virkebau. Kuna kolmanda põlvkonna tehnoloogiatel pole tugevusi ei edastusmahu ega kuluefektiivsuse osas, siis ongi 3G nõudlus ja olulisus Euroopas aina kahanemas.

Euroopas mõeldakse 3G sulgemisele, Aasias ja USAs 2G sulgemisele

Euroopa suuremad operaatorid EE, KPN, Nokia, Orange ja Vodafone on andnud signaali, et 2G eksisteerib käsikäes 4G-ga edasi ja pigem hakataksegi 3G sulgemisele mõtlema. "Euroopa suurematest operaatoritest on näiteks Telenor lubanud sulgeda 3G aastaks 2020 ning 2G aastaks 2025,” ütleb Virkebau.Seevastu Aasia riigid ja USA on valinud lähenemise panna esimesena kinni teise põlvkonna võrk. “Näiteks Jaapan ja Lõuna-Korea on tänaseks enamus oma 2G võrgust juba välja lülitanud. Singapuri suurimad operaatorid M1, Singtel Mobile ja StarHub Mobile sulgevad oma 2G võrgu juba aasta pärast ehk aprilliks 2017, et vabastada sagedusi 3G ja 4G tarbeks. Sama plaanivad tuleval aastal teha Telstra Austraalias ja AT&T ning Verizon USA-s,” ütleb Virkebau.

Euroopas suund 2G säilitamiseks tuleb sellest, et 2G peal toimetab suur osa Euroopa seadmeid. Need võivad olla nii mobiilsed parkimisautomaadid, võrku ühendatud garaažiuksed või aiaväravad või muud seadmed. Need SIM-kaardiga varustatud seadmed ei vaja käskluste täitmiseks (“Ava garaažiuks!”) suuremat andmesidekiirust kui 2G pakub.

2G jääb Eestis kasutusse veel aastateks, kinnitab ka Elisa tehnoloogiaüksuse juht, juhatuse liige Toomas Polli. "Elisa plaanibki pakkuda klientidele 2G võrgu võimekust seni, kuni meie klientidel on selle järele vajadus, sest tänaseni on Elisa võrgus üksjagu 2G toega mobiiltelefone ja erinevaid M2M seadmeid, näiteks loendurid ja tööstuses kasutatavad automaatika seadmed,” räägib Polli.

Foto: strandhe (Flickr/CC)

Tähtaeg Eestis: 2020 võrk kinni

Kui Elisa ja Tele2 näevad 2G-l veel tugevat potentsiaali, siis teistest erinevalt usub Telia Eesti, et kasutus liigub sellest ikkagi 3G võrku.

"Täna tehakse 2G võrgus ca 45% kogu Telia võrgus tehtavatest kõnedest, 3G võrgus vastavalt 55%. See on tänane seis, mis loomulikult ei ole staatiline, vaid muutub 3G kõnede osakaalu suurenemise suunas," ütlebTelia Eesti raadiovõrgu ja transmissiooni osakonna juhatajaErmo Polma.Tema sõnul on oluline vaadatatehnoloogia elukaart ehkkui kaua on see konkurentsivõimeline ja palju on nõudlust sedatehnoloogiat kasutavate teenuste järgi. "Kui meie võrgus olevad telefonid ja muud terminalid ei vaja enam 2G-d, siis loomulikult sulgeme me selle. Ja kui 3G funktsioonid on üle võetud 4G ja 5G seadmete poolt, siin on ka sellel tehnoloogial aeg hingusele minna," ütleb Polma.

Aga Telia Eesti ei kavatse seda veel niipea teha. "Kindlasti võtab see aega, lähema viie aasta vaates ei sulge me ilmselt veel ühtegi tehnoloogiat," lisab Polma.

Tele2 seevastu on tähtaja välja käinud."Me oleme ka Tele2-s tulevikule palju mõelnud, tahame olla selles vallas suunanäitajad ja oleme pannud paika eesmärgi 3G järgjärgult sulgeda juba aastaks 2020, et suunata 3G-s kasutuses olevad sagedused ja ressursid uuematesse tehnoloogiatesse,” ütleb Tele2 Eesti juht.

Selleks ajaks on tema sõnul vähemalt 85% telefonidest 4G võimekusega ja 3G teenuse vastu nõudlust ilmselt enam praktiliselt ei eksisteeri. "Juba praegu näeme, et andmesideliiklus kasvab 4G-s ülikiiresti ja kahaneb 3G-s märkimisvärselt, sest kliendid on 4G teenusega rohkem rahul.” Ent veel edasi vaadates plaanib operaator ka 2G võrgu viis aastat hiljem ehk 2025. aastaks sulgeda.

Vanad võrgud kinni, ruumi juurde uutele

Vanade tehnoloogiate kinnipanekul on kokkuvõttes mitu põhjust. Ühest küljest aitab seevõrgu ülesehitust lihtsustada ja hoida fookust tehnoloogiatel, mille vastu on klientidel kõige suurem nõudlus. Mida vähem on eri sagedustel ja eri tehnoloogiatega seadmeid töös, seda väiksemad on võrgu ülalhoidmise kulud.

Polma sõnulon oluline mõelda sageduste taaskasutamisele."GSM töötab meil seni veel 900 MHz ja 1800 MHz peal. Täna oleme me GSM1800-t sulgemas, vabastamaks ruumi LTE1800-le.900MHz on juba pikemat aega olnud GSM ja UMTS (2G ja 3G – toim) tehnoloogiate kooskasutuses, ka 2100 MHz peal saab ressursi jagada UMTS ja 4G vahel," selgitab ta. Seega saaks mõne tehnoloogia alt vabaneva sageduse võtta kasutusse näiteks 4G või tulevikus 5Glisamahu jaoks.

Virkebau rõhutab samuti, et vabaks jäävate sagedusta kasutamine tõstaks uute tehnoloogiate võimekust. "Kuna 5G kasvab välja 4G-st ja 4,5G-st, siis oleme otsustanud suunata oma võrgu mahud ja investeeringud LTE tehnoloogiate edasiarendamisse. Näiteks kui 4G tuli, oli selle maksimaalne kiirus 150 Mbit/s, tänaseks on tippkiirus juba 375 Mbit/s,” ütleb Virkebau. Tema sõnul võiks 3G sulgemisel vabaks jäävate sageduste kasutamine muuta 4G ühendust veel kiiremaks. "Kasutades ära seniseid 3G sagedusi ja mahtusid ning viit Tele2 kasutuses olevat sagedust, suudaks Tele2 juba enne 5G tulekut saavutada allalaadimiskiiruseks kuni 1 GB/s,” prognoosib Virkebau.

Avafoto:strandhe (Flickr/CC)

Märksõnad: , , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.