Euroopa Kosmoseagentuur hakkab peatselt roboti abil Maa orbiidilt prügi koristama

Foto: Pixabay

Euroopa kosmoseagentuur laseb maailmaruumi peatselt valla prügikogumisroboti, mille eesmärgiks saab olema orbiidilt prahi ja rusude koristamine.

Missioon nimega ClearSpace-1 saab alguse 2025. aastal ning läheb maksma 120 miljonit eurot. Kuigi robot krabab kosmosest vaid mõne üksiku jäätme, loodab agentuur, et missioon on tuleviku koristusmissioonide suhtes teedrajava tähendusega. Agentuur rõhutab sealjuures, et kõik, kes oma satelliidid oribiidile saadavad, peaksid nad nende eluea lõppedes ka tagasi Maa peale tagasi tooma.

ClearSpace robot kasutab oma sihtmärgist kinni võtmiseks nelja “kätt” ning tirib ta orbiidilt välja. Nii koristusrobot kui ka tema “ohver” laskuvad pärast seda Maa atmosfääri ning põlevad sinna sisenemisel ära.

Tulevikus soovib agentuur välja arendada roboti, mis suudaks lihtsalt prügi atmosfääri suunas lükata, selmet ise kaasa minna ja ära sealjuures põleda. TalTechi professsori Vladislav Pustõnski sõnul ei ole kosmoseprügi niivõrd ohtlik rakettidele, kui on sateliitidele, kosmoselaevadele ning jaamadele.

“Kuna viimased töötavad kosmoses aastaid, kasvab kokkupõrke tõenäosus oluliselt,” ütleb Pustõnski. Siinkohal tuleb meeles pidada, et kõik kehad liiguvad orbiitidel väga suurte kiirustega, mis tähendab omakorda ka väga suuri kokkupõrkekiiruseid. Professor seletab, et vaid paari millimeetri suurune osake võib sateliiti tabades selle täiesti töövõimetuks ning samuti kosmoseprügiks muuta.

Hetkel on Maa peal hulk süsteeme, mis jälgivad peaaegu kõiki osakesi suurusega üle 10 sentimeetri, ent aeg-ajalt juhtub ka üllatusi. 2009. aastal põrkasid Siberi kohal kokku kaks sateliiti, mis paiskasid atmosfääri tuhandeid osakesi, mis muutusid omakorda ohtlikuks kõikidele teistele orbiidil olevatele kehadele.

Väikesed prügiosakesed maani tavaliselt aga ei jõua, sest need põlevad atmosfääris peaaegu või täielikult ära. “Vahel kukuvad alla ka täiesti elusuuruses sateliidid, mis on konstruktsioonilt tugevad ning võivad olla potentsiaalselt ohtlikud,” ütleb professor ent lisab, et tänu Maa võrdlemisi hõredale asustusele on nendepoolne oht üsna ebatõenäoline.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.