Gröönimaa jääkatte sulamist saaks aeglustada kunstliku sekkumisega kliimaprotsessidesse

Liège'i ülikooli klimatoloogid püüavad leida viise, kuidas aeglustada Gröönimaa jääkatte sulamist.Foto: Shutterstock

Liège’i ülikooli klimatoloogid kasutasid ülikoolis välja töötatud MAR-kliimamudelit, et leida viise, kuidas aeglustada Gröönimaa jääkatte sulamist, kirjutab Sciencedaily. Teadlased leidsid ühe tõhusa meetodi, mis võib mõjutada aga ka teisi kliimaprotsesse.

Kunstlik sekkumine kliimasse

MAR-kliimamudel (piirkondliku atmosfääri mudel) on 1990. aastatel Belgia Liège’i ülikooli teadlaste loodud meteoroloogiliste ja klimaatiliste uuringute atmosfäärimudel, mille abil saab testida erinevaid meetodeid, kuidas aeglustada kliimasoojenemist.

Viimane meetod seisneb väävli paiskamises stratosfääri, et vähendada Maale jõudva päikesekiirguse hulka. Põhimõtteliselt tähendab see aga kliimasse sekkumist, sest päikesekiirgust vähendatakse kunstlikult.

“Meie idee on paisata väävlit stratosfääri, stabiilsesse meteoroloogilisse tsooni, mis asub atmosfääris 8–15 km kõrgusel merepinnast,” selgitas klimatoloog ja Liège’i klimatoloogialabori direktor Xavier Fettweis. 

1991. aastal paiskas Filipiinidel asuva mäe Pinatubo purse stratosfääri miljoneid tonne vääveldioksiidi, põhjustades globaalse temperatuuri languse umbes 0,5 ° C. Väävel peegeldab nimelt osa päikesekiirgusest tagasi kosmosesse, mistõttu väheneb maapealne päikesepaiste ja langeb temperatuur. 

Meetod võib olla ohtlik

Liège’i klimatoloogid pidid tunnistama, et meetod ei anna suures pildis siiski soovitud tulemusi. Fettweisi sõnul aitaks meetod küll Gröönimaa jääkatte sulamist aeglustada, kuid paraku ei ole seda tüüpi stsenaariumid piisavad, et säilitada selle sajandi lõpuks jääkatte stabiilne seisund ja peatada sulamine.

Teadlaste hinnangul ei ole meetod ka ohutu, sest see võib oluliselt mõjutada nii Maa osoonikihti kui veeringet ja sademeid, rõhutades märgade ja kuivade piirkondade kliimaerinevusi. 

“See meetod on hetkel senistest küll kõige tõhusam, kuid paraku peame leidma teisi viise, kuidas kliimasoojenemist peatada,” tõdes Fettweis. Kasvuhoonegaaside heitkoguseid on vaja vähese ajaga drastiliselt vähendada, kuid hetkel selleks veel head lahendust ei ole, mistõttu peavad teadlased sel teemal uurimistööd jätkama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.