Isejuhtivad autod: kuidas soodustab nende arengut 5G tehnoloogia?

Foto:TalTech.

IseAuto sai äsja kaheaastaseks. TalTechi teadlaste ning tudengite innukusest sündinud teedrajav projekt on lõpuks jõudnud sinnamaale, kus võime nende ehitatud isejuhtivat sõidukit näha juba liikluses.

Koostöös Silberauto ning ABB-ga ehitatud autonoomne liikur kasutab nüüdsest põnevat 5G-tehnoloogiat, mis aitab tulevikus isejuhtivust veelgi efektiivsemaks muuta.

TalTechi tootearenduse programmijuht Raivo Sell rääkis, et 5G puhul on kõige suuremaks eeliseks kiirus. Tarkvaralahendused eraldi 5G-ühendusest ei sõltu, ent autos asetseva kolme erineva kaamera pildi edastamiseks vajaliku mahu ning rataste reaktsioonikiiruse tarvis on 5G igati parem. Sell nendib, et sisuliselt saab kasutada ka 4G ühendust.

“IseAutosse paigaldatud tarkvara lubab sõidukit kasutada nii autonoomsena kui ka inimese poolt juhitavana. Inimene võtab kontrolli üle siis, kui sõiduk saadab hätta jäämise korral signaali või siis kui sõidukit jälgiv operaator tuvastab mõne parameetriga ebaselge asjaolu,” ütles Sell.

Inimene korrigeerib autonoomse sõiduki tegevusi spetsiaalsest juhtimiskeskusest. Isejuhtivaid sõidukeid võime näha nii TalTechi linnakus kui ka Ülemiste City’s.

Tulevikus on IseAuto meeskonnal aga veelgi suuremad plaanid. Nimelt soovitakse IseAuto nimes tõesti rõhk sõnale “Ise” tõsta ning lasta masinatel ringi vurada ilma turvaisik-saatjateta. Teleopereerimine on muidugi kriitiline ning praegusel hetkel jäävad juhtimiskeskused operaatoritega töösse.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.