Teadus ja tulevik

Jaapanlased ehitasid valmis uue kõige kiirema superarvuti

Foto on illustreeriv. Foto:Shutterstock.

Rubriiki toetab

Jaapani teadlased said hiljuti valmis maailma kõige kiirema arvutiga, mida kutsutakse Fugakuks ning mis ületab kiiruse poolest senist esikoha kandjat IBM’i superarvutit, vahendab Independent.

Kiiruse hindamisel võeti arvesse peamiselt võimekust korda saata n-ö päris-elu ülesandeid, andmeprotsesse ning tehisintellektiga seotud ülesandeid, mis aitasid arvutil tõusta Top500 nimekirja tippu.

Top500 on eksklusiivne nimekiri, mis reastab kokku maailma kõige kiiremad superarvutid.

Top500 nimekirjas sai Fugaku skooriks 415,53 petaflopsi, mis on märkimisväärselt suurem teisel kohal platseeruvast IBM Hardware arvutist Summit, mille skoor on 148,6 petaflopsi.

Hetkel rakendatakse Fugakut eksperimentaalse töö tegemisel Covid-19 pandeemia vallas. Teadlased ja arvuti loojad loodavad selle abi täpsemalt aru saada, kuidas ja kui kiiresti viirus tegelikult levib ning selleläbi seda tõkestada.

Ühtlasi hakatakse arvutit kasutama Jaapani uues “Society 5.0” tehnoloogiaprogrammis, kus see hakkab simuleerima kõikvõimalikke ühis-ning keskkonda muuta võivaid tegureid.

Fugaku loojateks on uurimisgrupp Riken ning tehnoloogiafirma Fujitsu. Arvuti ehitamisel kasutati laialdaselt ka firma Arm abi, kelle põhiline tööpõld seisneb pooljuhtide ning tarkvaralahenduste loomises.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.