Teadus ja tulevik

Järelehüüe: Stephen Hawkingil oli erakordne võime muuta keerukad teemad selgeks ja arusaadavaks väga paljudele

Foto: AP

Rubriiki toetab

TalTechi virtuaaltuurile?

Alusta siit!

Sel nädalal lahkus meie hulgast tuntud füüsik Stephen Hawking. Geeniuse kaasautor, keskkonnamikrobioloogia doktorikraadiga Ivo Krustok kirjutab oma järelehüüdes, milline oli tema tähtsus maailmale ning kuidas Hawking teda ennast inspireeris ja innustas.

14. märtsil 2018, 55 aastat pärast amüotroofne lateraalskleroosi (ALS) diagnoosi saamist, suri üks kuulsamaid füüsikuid viimase saja aasta jooksul Stephen Hawking. Teade tema surmalt ei mõjunud mulle kuidagi rängalt. Ta elas pika ja eduka elu. Siiski pani tema lahkumine mind mõtlema, kui oluline inimene ta teadlase ja eriti teaduse populariseerijana minu jaoks on olnud. Kui lubate, jagan seda ka teiega.

1963. aastal, kui arstid tema haiguse avastasid, anti talle lootust veel vaid kaks aastat elada. Juhtumisi oli tema haiguse vorm aga haruldaselt aeglase kulgemisega ja Hawking elas pika ning eduka elu, tehes palju olulist teadustööd, kirjutades mitu edukat raamatut ja inspireerides lugematu hulga inimesi – nende hulgas ka mind.

Hawking tegi oma teadustöö valdkonnas, mis on enamike meie jaoks väga raskesti kättesaadav. Ta oli üks võimekamaid modernse aja teoreetilisi füüsikuid, ning keskendus oma uuringutest relatiivsusteooria ja kvantmehhaanika vahelistele seosetele. Tema ilmselt kõige tuntuimaks teooriaks jäi, et mustad augud kiirgavad radiatsiooni. See radiatsioon kannab ka tema järgi nime – Hawkingu radiatsioon.

Tal oli võime muuta keerukad teemad lihtsaks

Kuigi tema panust teadlasena ei ole mõistlik alahinnata, oli tal ka teine, samaväärselt uskumatu võime muuta keerukad teemad selgeks ja arusaadavaks väga paljudele. Ta oli võrratu teadlane, kuid samas ka võrratu inspireerija, avades Universumi sisemist ilu väga luuleliselt, sõnaosavalt ja imetlusväärselt.

Just see tegi temast minu jaoks nii olulise eeskuju. Olen alati hinnanud kõrgelt teaduslikku maailmapilti ja selle olulisust meie elu korraldamisel. Stephen Hawking oli üks neist, kes suunas mind teadlase karjääri poole ja andis mõista kui oluline on selle ameti juures kommunikatsioonioskus.

Hawking on kirjutanud keerukaid ja vähem keerukaid populaarteaduslikke raamatuid füüsikafännidele, kuid samas ka lasteraamatuid, mis on kõigile kättesaadavad. Minu isiklik lemmik Kõikidest tema teostest ongi ilmselt lastele mõeldud “Georg ja Universumi salavõti”, mille ta kirjutas koos oma tütre Lucy’ga.

See raamat on hea näide kui kõrgelt ta oma publikut hindas, nende hulgas ka lapsi. Ta suutis tabada selle ääretult ähmase piiri, kus keeruline teema on selgitatud arusaadavalt, kuid mitte nii lihtsalt, et see kaotab oma esialgse sügavuse.

Muutis tõsise teadlase kuvandit popkultuuris

Stephen Hawking ei inspireerinud inimesi aga ainult läbi oma raamatute ja loengute, nagu see paljudele teadlastele kohane on. Me olime kuulnud temast suuresti tänu tema positsioonile popkultuuris. Ta tegi kaasa Simposinites, Star Trekis, The Big Bang Theory’s ning mitmetes teistes sarjades ja filmides. Ta teadis oma unikaalsust ja kuvandit ning ei võtnud end kunagi liialt tõsiselt. See muutis ta ligipääsetavaks meile kõigile.

Ta suutis rääkis inimestest, loodusest, universumist, füüsikast, matemaatikast, tehnoloogiast – ükskõik, mis teemast – ääretult inspireerivalt. Ta nägi meie maailma ilu väga sügaval ja keerukal tasemel ning tegi selle meile kõigile ligipääsetavaks. Ja me ahhetasime sest see oli tõesti ilus. Just see, kui loomulikult ta üle maailma inimeste eludesse ja südametesse jõudis oli eriline.

Maailmas on vähe inimesi, kes meie Universumi ilu nii sügaval tasemel suudavad mõista ja veel vähem neid, kes suudavad seda ka teistele tutvustada. Stephen Hawking oli üks selline erakordne inimene. Erakordse haiguse erakordse vormiga; erakordse aju ja erakordse südamega. Erakordse eluga.

Oleme kaotanud Stephen Hawkingu, kuid võitnud temalt palju – mõistame seda ilu, mis meid ümbritseb paremini tänu temale. Tema kadumisega tekkinud vaakumi täidavad aga ühel päeval need, keda ta on inspireerinud.

“Oleme vaid arenenud tõug ahve, väga keskpärase tähe vähetähtsal planeedil. Kuid me suudame mõista Universumit. See teeb meid millekski väga eriliseks.” – Stephen Hawking

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.