Kas tulevikus vaatame õue läbi puidust tehtud klaasi?

Kui seni on aknaklaase toodetud peamiselt liivast, siis nüüd teeb Forest Products Laboratory suuri edusamme puidust klaasi tootmisel, kirjutab Daily Mail.

Asutuse uurija Junyong Zhu on koos kolleegidega Marylandi ja Colorado ülikoolidest välja arendanud läbipaistva puidu ehk materjali, mida võidakse tulevikus kasutada aknaklaaside valmistamiseks.

Uurijate hinnangul edestab läbipaistev puit praegu ehituses kasutatavat klaasi kõiges.

Ehkki klaas on kõige tavalisem aknamaterjal, on see kallis nii majanduslikus kui ökoloogilises mõttes. Klaas, eriti ühekordne, ei pea hästi sooja. See omakorda tähendab kõrgemaid elektri- ja küttearveid. Samuti pole klaasi tootmine kuigi loodussõbralik. Klaasitootmisest paiskub õhku 25 000 tonni saasteaineid aastas. 

Läbipaistvat puitu toodetakse balsapuust. Balsapuu on kiiresti kasvav ja väikese tihedusega väga kerge puu, mis kasvab Ladina-Ameerikas ning millest valmistatakse mudellaevu ja -lennukeid.

Puitu pleegitatakse ning sellele lisatakse polüvinüülalkohol (PVA), mis muudab puidu läbipaistvaks. PVA ja tselluloosi sidumine puidus loob struktuuri, mis hoiab sooja, teeb materjali vastupidavamaks ja kergemaks kui klaas.

Läbipaistev puit on viis korda soojapidavam kui tavaline klaas. Uurimisrühm on oma teadustöös välja toonud, et 10-25% elumaja soojast läheb kaduma akende kaudu.

Läbipaistev puit on ka palju vastupidavam kui klaas. Purunemise asemel see hoopis paindub. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.