Kirjelda oma unistuste naist või meest ja tehisintellekt loob sulle temast foto

Tehisintellekt kombineerib tekstikorpuse põhjal sellele vastava pildi. (c) Foto: Shutterstock
Tehisintellekt kombineerib tekstikorpuse põhjal sellele vastava pildi.Foto: Shutterstock

Google’il on mitu arendusmeeskonda, kes tegelevad tehisintellekti arendamisega. Neist tuntum on ilmselt DeepMind, aga nende kõrval tegutseb ka Google Braini nime kandev grupp teadlasi. Just need viimased ongi tehisintellektil põhineva Imageni nime kandva roboti taga, mis suudab teksti põhjal luua fotole vägagi lähedase pildi. Väidetavalt polegi teist nii kõrgel tasemel tarkvara, mis samasugust tulemust pakuks.

Tegemist pole küll päris esimese teksti ja pilti ühendava tehisintellekttarkvaraga. 2021. aastal tuli OpenAI välja CLIPi nime kandva arendusega. Selle puhul tegeles masin analüüsiga, et saada aru, kas tekst ja pilt sobivad omavahel kokku. Visuaalse materjali analüüsimiseks on see tarkvara osutunud väga kasulikuks.

Tarkvara arendati ka edasi, nii et selle põhjal teksti- ja pildipaare kõrvutades suutis arvuti luua eraldiseisva teksti põhjal sellest pildi. Kui kasutajatelt testgrupilt tulemusta põhjal arvamust küsiti, eelistasid vastajad valdavalt just Google’i tööriista joonistatud pilte.

Kättesaadavus eri põhjustel piiratud

Paraku ei ole see tööriist praegu laiemale avalikkusele kättesaadav ja pole ka kindel, millal või kas üldsus sellele ligi pääseda võiks.

Nimelt põrkusid teadlased eetilistele murekohtadele, mida see tehisintellekti võimalus ühiskonnas kaasa tooks. Ajastul, kus süvavõltsingud on muutumas üha igapäevasemaks osaks meie elust, kuid samuti kardavad nad, et pildikorpustele toetuvad tulemused tekitavad stereotüüpseid, marginaliseeritud inimrühmi kahjustavaid tulemusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.