Teadus ja tulevik

Kohal ühes tükis: NASA kulgur tegi eile Marsil eduka maandumise

Foto: NASA.

Rubriiki toetab

Eile õhtul tegi eduka maandumise NASA kulgur Perseverance, mis pärast kuue kuu pikkust kosmoserännakut jõudis lõpuks ühes tükis Marsile. Uurimisroboti täpsem sihtpunkt oli Marsi ekvaatori lähedal asuv sügav kraater Jezero. 

Pärast kinnitust kulguri edukast maandumisest, hüppas terve NASA meeskond rõõmust üles. Enne maandumist olid insenerid olnud väga mures, kuna enne eilset on Marsile jõudnud ainult üks üle tonni kaaluv kulgur.

“Hea uudis on see, et kosmoseaparaat on minu arvates suurepärases vormis,” ütles missiooni projektijuhi asetäitja Matt Wallace.

See on esimene kord inimajaloos, kui Marsi teadusmissioonile on saadetud niivõrd arenenud aparatuuri komplekt ja robot, mis hakkab otsima tõendeid iidse elu kohta planeedil. 

Kosmoseagentuuri kuuerattalise roboti teekonna pikkuseks oli 470 miljonit kilomeetrit ning nüüd veedab kulgur järgmised kaks aastat Marsil kivimitesse auke puurides.

Missiooni peamine eesmärk on uurida põhjalikumalt Jezero kraatrit, kus teadlaste arvates oli miljardeid aastaid tagasi hiiglaslik järv. Teadlased usuvad, et kui tõepoolest Jezero lähedal oli kunagi tohutu suur veekogu, siis peab seal olema ka märke elust. 

Enne proovide võtma asumist, veedab kulgur esimesed päevad pildistades maastikku, et anda teadlastele ümbritsevast paremat aimu, kuidas täpsemalt edasi töödata. 

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.