Koostöös USA teadlastega paneb TalTech aluse tänavasõiduks sobilikule Iseautole

Eesti esimene isejuhtiv auto Iseauto.Foto: Tarmo Tähepõld

Eelmisel nädalal allkirjastatud koostöö käigus arendavad Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) ja Florida Polütehnilise Ülikooli (Florida Poly) teadlased tänavasõidukõlbuliku isejuhtiva auto Iseauto.

Koostöö raames viibib projektijuht Raivo Sell kuni augustini USAs ning töötab selle kallal, et testida Iseautos kasutatavat tarkvara simulatsioonide abil.

Koostöö tulemusena nähakse uue Iseauto jaoks tarviliku aluse panemist, mis oleks tänavasõiduks sobilik. Uus Iseauto peab praegusest teadus-arendus versioonist olema töökindlam ja turvalisem.

TalTechi linnakust ja Kadriorust luuakse simulatsioon

Selli sõnul luuakse TalTechi linnakus olevast Iseauto rajast ning Kadriorgu planeeritavast isejuhtivate busside rajast simulatsioon, millega saab testida Iseauto tarkvara toimimist Florida Poly metoodika ja töövahendite abil.

Florida Poly on autonoomsete sõidukite alal tegutsev uus ja kiirelt arenev ülikool, mille Advanced Mobility Institute (AMI) on tõusmas kogu Florida osariigi isejuhtivate sõidukite arenduskeskuseks. Koostöö raames täiendatakse mõlema ülikooli isejuhtivate sõidukite alast oskusteavet.

“Koostöö Florida Polyga kiirendab ka Euroopas isejuhtivate sõidukite tehnoloogia arendusi. Turvalisus on isejuhtivate sõidukite puhul võtmetähtsusega ning Florida Poly valideerimise metoodika ja stsenaariumite simulatsioonid annavad meile olulise lisandväärtuse ja võimaldavad arendada turvalisemat uut Iseautot,” ütles Sell.

Florida Poly on arendanud unikaalse testimise ja stsenaariumite simulatsiooni töövahendid, mis võimaldavad simuleerida liikluse piirsituatsioone ja testida tehisintellekti käitumist nendes situatsioonides.

5G testimiseks on vaja kahte Iseautot

Kuigi koostöö käigus ei hakata USAs uut Iseautot ehitama, arendatakse seal välja vajalik tarkvara, mis võetakse järgmise Iseauto puhul kasutusele.

Seda, et TalTech soovib veel vähemalt ühe Iseauto ehitada, on Sell valmis kinnitama, kuid millal saab see teoks ei soovi ta veel avalikustada. Küll aga kinnitab ta, et välimuselt näeb uus Iseauto välja identne praegusega ehk kõik muudatused tehakse nii-öelda kapoti all.

Teise Iseauto ehitamine on vajalik ka 5G testimiseks, mille käigus pannakse proovile V2V (Vehicle to Vehicle) ehk kahe sõiduki vaheline kommunikatsioon. Siinjuures ei mängi rolli, et üks Iseauto on teisest varem valminud, 5G testimiseks vajalik riistvara saab mõlemal autol olema.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.