Krüptovaluutade kaevandamine muutub varsti veel populaarsemaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kui olete viimastel nädalatel tahtnud enda arvutisse uut AMD graafikakaarti osta, siis arvatavasti märkasite, et neid pole kuskilt võtta. RX-seeria kaarte ei leidu arvutipoodides, kuid saab osta näiteks kasutatuna. Seal on nende hind aga kerkinud 350 euroni, millega saaks juba peagi 25% võimsamat GTX 1070 osta. Mis toimub?

Nagu on näha Arvutitarga reklaamist, tegu on krüptovaluuta kaevandamise populaarsuse järsu kasvuga.

Oma olemuselt on tegu pankadega mitte-seotud virtuaalse valuutaga, mida on võimalik eriviisidel kas rahaks välja vahetada või ka kasutada internetiostude tegemisel. Selle kaevandamine käib läbi matemaatiliste probleemide lahendamise, kasutades arvuti (tänapäeval enamasti graafilise kiibi ehk GPU) jõudlust.

Siinkohal on oluline mainida, et mida rohkem inimesi maailmas krüptovaluutat kaevandab, seda raskemaks muutuvad probleemid ning tulu on samuti väiksem.

Protsessor, mis on võimeline rohkem ujukomaarvuoperatsioone sekundis (ingl k. FLOPS ehk floating point operations per second) lahendama on kaevandamise jaoks parem valik, ning graafilised kiibid on selles osas tsentraalprotsessoritest ehk CPUdest ikka korralikult ees (isegi odavam GPU suudab mitu korda kiiremalt arvutada kui kõige kiirem CPU).

Sellepärast näeme ka GPUde aktiivsemat rakendamist masinaõppimise ja tehisintellekti maailmas. Graafiliste kiipide maailmas on kaks võimsat tegijat – Nvidia ja AMD.
Nvidia on viimaste aastatega näinud tohutut kasvu just firma laiendamise tõttu – kui varem tootis Nvidia vaid mänguritele mõeldud graafikakaarte, siis tänapäeval on nende GPUd vallutanud suurte tehisintellekti, masinaõppimise ja ka isesõitvate autode tööstuseid.

Graafikakaarte ootavad ees muutused

Mänguritele mõeldud graafikakaardid on Nvidial tööstuskaartidest eraldi ning kuna mängudes on viimastel aastatel palju olulisemad olnud just geomeetrilised arvutused, siis ujukomaarvudel põhinevat arvutusjõudlust ehk FLOPSe nii palju vaja ei läinud. Selliste uute programmeerimisliideste nagu Vulkan või DirectX 12 laiem levik võib aga olukorda ka muuta.
AMD ei saa oma tööstus- ja mängurikaarte eraldada arvatavasti väikese teadus- ja arendustegevuse eelarve tõttu.

Selline lähenemine on üks suurimaid põhjuseid ka sellele, et Radeon kaardid tarbivad keskmiselt 10-15% rohkem energiat võrreldes Nvidia ekvivalendiga – nemad peavad nii hästi arvutama kui ka mängima, et andmetööstuses Nvidiast mitte nii maha jääda. Samas on aga AMD mängurikaartide FLOPS näitajad tihtipeale Nvidia võrdväärsest suuremad. Mängud seda arvutusvõimet ei kasuta, aga krüptovaluuta kaevandajad saavad seda teha. Selle tõttu on AMD kaardid palju paremad ja efektiivsemad kaevandamiseks.

Täna on tegu juba kolmanda krüptovaluuta järsu populaarsuse kasvuga arvutitehnika ajaloos – aastal 2011 toimus esimene Bitcoini ootamatu kasv ning seda sai vabalt iga graafikakaardiga kaevandada. Siis aga arendati välja ASICud (ingl k. application-specific integrated circuit), mis on oma olemuselt spetsiifilistele rakendustele disainitud integraallülitused.

Nende abil sai palju kiiremini Bitcoini kaevandada, samal ajal säästes võrreldes GPUdega energiat. ASICud on aga väga kallid, mistõttu krüptovaluuta kaevandamine nägi langust.

Teine kaevandamislaine

ASICute kasutamine oli ainus loogiline viis Bitcoini kaevata 2013. aasta lõpuni, millal ilmusid alternatiivsed krüptovaluutad, mille kõige tuntum esindaja on Dogecoin. Seda perioodi tuntakse kui teist krüptokaevandamise lainet. R9 290 ja 290X olid tol ajal värskelt ilmunud Hawaii XT GPUl põhinevad lipulaeva graafikakaardid AMD-lt. Nende FLOPS jõudlus oli Nvidia tänaste ekvivalentide GTX 780 ja GTX 780 Ti-st märgatavalt suurem, mistõttu hakkasid kaevandajad neid kaarte rakendama raha teenimiseks.

Kuigi 780 Ti oli omal ajal mängudes 290X-ist kiirem, siis arvutusvõime oli AMD kaardil ikka parem.

Tulemuseks oli sama olukord mis tänagi – mängurid ei saanud kuskilt ei 290 ega 290X-i osta ning kasutatud turul olid nad vahepeal kahekordse hinnaga müügil. Siis aga arendati ka alternatiivkrüptovaluutadele ASICuid ning turg nägi jälle langust kuni viimaste kuudeni.

Ethereum on kuum sõna

Hetkel on populaarseks muutunud Ethereumi kaevandamine. Kui Bitcoini ja „altcoinide“ algoritmid võimaldasid ASICute arendamist spetsiaalselt selle jaoks, et videokaarte ei saaks enam kaevandamise tarvis kasutada, siis Ethereumi puhul on tegu mälu-põhise algoritmiga ning sõltub seetõttu suures osas videomälu moodulite tüübist.

Tulemuseks on see, et videokaardid on jällegi populaarne kaevandamisriistvara ning mängurid ei saa oma arvuteid mõistliku hinnaga uuendada. Mõned on hakanud isegi Nvidia kaarte kaevandamiseks kasutama kuna mõned GeForce kaardid kasutavad „õigeid“ mälumooduleid ning jõudluse/energiatarviduse suhe on piisavalt hea, et kasumit tuua.

Ainult kaevandamiseks mõeldud graafikakaardid

Paljud arvutientusiastid loodavad, et olukord muutub. Tulemuseks võib olla järsk RX-seeria kaartide sissevool just kasutatud arvutiosade turule – siinkohal on oluline teada, et need kaardid ei pruugi olla paremas seisus pärast kaevandamist ning võivad olla isegi mängujõudlust kahjustava muudetud BIOSiga.

Teiseks lootuseks on kaevandamiseks mõeldud spetsiifiliste kaartide turule ilmnemine – need oleksid mängurite omadest odavam, lühema garantiiga ning ilma väljundportideta, ehk ainult arvutusfunktsioonidega (nagu näiteks Nvidia mõned arvutusele suunatud GPUd, nimelt GP100 ja GV100). Kuulujuttude põhjal on leitud ka mõned pildid loodetavasti varsti ilmuvast P106 graafilisel kiibil põhinevast kaevandamisele suunatud kaardist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.