Kuidas SpaceX 12 000 satelliidiga igale poole interneti tuua plaanib

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: SpaceX

Kuigi Eestis pole internetiga enamikes kohtades suuremaid probleeme, siis laias maailmas on asjad aga teistsugused ning igal hetkel kasutatav internetiühendus ei ole midagi, mis oleks garanteeritud. Seda probleemi soovib lahendada Elon Muski kosmosefirma SpaceX, saates taevasse tuhandeid internetisatelliite.

Õhust interneti või muude sideteenuste pakkumine pole midagi uut, selle kallal on näiteks juba pikka aega töötanud Google, pakkudes heeliumõhupallide abil kriisipiirkondades internetti: õhupallid liiguvad tuulega edasi-tagasi ja taevast sajab alla internet, just nagu vihm, aga lahedam.

SpaceX tahab sarnase põhimõtte ühe sammu võrra kaugemale, või täpsemini, kõrgemale viia. Muski plaani kohaselt peaks juba lähiaastatel avakosmoses elama umbes 12 000 satelliiti, mis maa poole internetti kiirgavad. Kuna satelliite on nõnda palju, siis peaks ühendus saadaval olema üle terve maailma igal ajahetkel.

Satelliitide võileib

See, kuidas täpsel satelliite kosmoses juhtima hakatakse, on midagi, mis tuleb Muskil välja mõelda. Arvestades, et neid on tuhandeid, siis saab see olema suurematsorti ettevõtmine. Asjale võib aga kaasa aidata see, et kõik satelliidid ei ole ühes kihis.

Esimene kiht, mis koosneb 4425 satelliidist, oleksid umbes 1100 kilomeetri kõrgusel, teine kiht 7518 satelliidiga oleks veel mõnedsajad kilomeetrid kõrgemal. Erinevatel kõrgustel olevad satelliidid edastaksid internetti erinevatel sagedustel, pakkudes seega töökindlamat ühendust.

Lisaks sellele, et töötada välja süsteemid, kuid Starlink nime kandev süsteem kosmoses tööle panna, tuleb luua ka seadmed, mis suudaksid kosmosest tulevat signaali maa peal vastu võtta. Lisaks sellele ei saa unustada ka seaduslikku poolt, kuna sagedusalad on reguleeritud ning nende kasutamiseks tuleb luba saada.

Sellega on siiski juba algust tehtud ning USAs on vajalikud ametid SpaceX-i tegevusele toetust avaldanud.

Seda ei tehta tasuta

Kuna SpaceX on lõpuks siiski eraettevõte, mis peab ka raha teenima, siis ei jagata internetti tasuta. Pole täpselt teada, kui palju see maksma hakkab, kuid seni levinud ennustuste kohaselt võiks aastaks 2025 teenusel olla üle 40 miljoni kliendi, seega rahavoog võib märkimisväärne olla.

Siiani veel ühtegi internetisatelliiti kosmosesse jõudnud pole, kuid sel pühapäeval võib see muutuda, mil taevasse saadetakse kaks esimest testsatelliiti, nimedega Microsat-2a and Microsat-2b.

Kui testid on edukad, saavad järgneda edasised sammud.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.