Kuulus kosmoseteleskoop Hubble naaseb universumit uurima

Hubble läks taas edukalt üle tavarežiimile ning kui kõik jätkub normaalselt, alustab teleskoop peagi teadustöö ja vaatlustega.Foto: Shutterstock.

NASA insenerid taastasid Hubble’i kosmoseteleskoobi pardal kõik teadusinstrumendid pärast seda, kui tõrge need võrguühenduseta jättis. Astronoomid saavad nüüd Hubble’iga taas andmeid koguda esimest korda pärast 13. juunit, kui teleskoobi arvuti töötamast lakkas, kirjutab BBC.

Kosmoseteleskoop pandi kuuks ajaks turvarežiimile

Hubble’i ekspertide meeskond on üle kuu aja uurinud Hubble’i kasuliku koormusega arvutiga seotud probleemi põhjust, mis aitab kontrollida teleskoobi pardal olevaid teadusinstrumente.

Probleemid algasid juunikuu keskpaigas, kui teadusinstrumente juhtiv ja nende tervist jälgiv arvuti märkas seadmetega suhtlemisel viga ja viis need turvarežiimile, mistõttu lülitati välja kõik mitte hädavajalikud süsteemid.  

Hubble’i operaatorid arvasid algselt, et süüdi on mälumoodul, kuid selle teooria välistas asjaolu, et sama vea tekitas ka üleminek ühele kolmest varundusmoodulist.

NASA teatas hiljuti, et on tuvastanud tõrke tõenäolise põhjuse, milleks oli viga võimsuse juhtplokis. Seega alustati üleminekut varundusriistvarale, mis viidi lõpule 16. juulil ja paar päeva hiljem taastati ja viidi töökorda kõik kosmoseteleskoobi teadusinstrumendid.

Hubble jätkab tavarežiimil

Praeguseks on Hubble’i operaatorid taastanud sideme kõigi teleskoobi instrumentidega. Hubble läks edukalt üle tavarežiimile ning kui kõik jätkub normaalselt, alustab Hubble peagi teadustöö ja vaatlustega. Kosmoseteleskoobi tõrge oli vaatlusjaama viimaste aastate suurimaid rikkeid. 

“Hubble on ikoon, mis annab meile uskumatu ülevaate kosmosest viimase kolme aastakümne jooksul,” sõnas Nasa administraator Bill Nelson. “Olen uhke Hubble’i meeskonna üle, alates praegustest liikmetest kuni Hubble’i vilistlasteni, kes tegid kõik, et teleskoop taas töökorda saaks. Tänu nende pühendumusele ja läbimõeldud tööle jätkab Hubble oma 31-aastase pärandi arendamist, avardades meie silmaringi kogu universumist,” lisas Nelson. 

Hubble on aidanud teadlastel teha Universumi kohta olulisema tähtsusega avastusi. 1990. aastal kosmosesüstik Discovery pardale lastud Hubble on kogunud Universumi kohta üle 1,5 miljoni vaatluse, mida on kasutatud umbes 18 000 teadusartikli avaldamiseks. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.