Liitium-Ioon akude väljatöötajad pärjati Nobeli preemiaga

Foto: Behrouz MEHRI / AFP

Nobeli preemiate jagamine on täies hoos jõudnud keemia valdkonda ning auväärse preemiaga pärjati äsja keemikud John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ja Akira Yoshino. Kolmik pälvis auhinna tänu liitium-ioonsete akutehnoloogiate arendamisele.

Liitium-ioon akudel on olnud revolutsiooniline mõju ning neid kasutatakse kõikjal, alates meie nutiseadmetest kuni elektrisõidukiteni välja. Nobeli Komitee sõnul on kolmik rajanud tee juhtme- ning fossiilkütuste vaba tuleviku poole.

Stanley Whittingham töötas esimese liitiumpatarei välja 1970ndatel, kui maailma oli tabanud naftakriis ning vajadus alternatiivsete energiaallikate järgi oli suurenemas. Paraku oli prototüüpaku plahvatusohtlik ning tootmisesse veel ei jõudnud.

Foto: AFP

John B. Goodenough, kes on muuhulgas oma 97-aastase vanuse juures kõige vanem Nobeli preemia laureaat läbi aegade, arendas Whittinghami prototüüpi võimsamaks ja vastupidavamaks.

Jaapanlane Yoshino arendas aga 1985. aastal välja esimesed kaubanduslikult kasutatavad akud, mis olid ohutumad ning kasutatavad pea kõikjal. Tehnoloogiahiid Sony oli esimene, kes Yoshino disainitud akud massidesse viis.

Auhinnaraha 9 miljonit Rootsi krooni jagatakse kolmiku vahel ära. Komitee lisab ka, et meeste töö on lubanud luua justkui energiapanga taastuvenergia tootmiseks, andes meile potentsiaalselt rohelisema tuleviku.
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.