Loodi tehnoloogia, millega saab tulevikus luua suure eraldusvõimega 3D-kuvareid

Korealaste uus ekraan toodab erinevaid 3D-pilte, nii et pilti saab vaadata erinevate nurkade alt. Foto: Shutterstock.

Korea riikliku Seouli ülikooli teadlased töötasid välja kuvari prototüübi, mis kasutab projektsiooni, et luua ülikõrglahutusega suuremahulisi 3D-pilte, mille vaatamiseks pole vaja spetsiaalseid 3D-prille, kirjutab Phys.org.

Võimalik asendus lameekraanidele

“Meie optiline disain võib potentsiaalselt asendada 2D-lameekraanid 3D-kuvaritega, kui räägime digitaalsetest ekraanidest, mida kasutada meelelahutuse, hariduse ja muude rakenduste jaoks, kus 3D-kujutised pakuvad märkimisväärset täiustust,” sõnas Seouli ülikooli uurimisrühma juht Byoungho Lee.

“Meie disaini saab muuta ka nii, et see pakuks kaasahaaravaid kogemusi näiteks kinodes,” lisas Lee.

Korealaste uus ekraan on autostereoskoopiline, mis tähendab, et see toodab erinevaid 3D-pilte, nii et pilti saab vaadata erinevate nurkade alt.

“Oleme töötanud välja viisi, kuidas viia läbi kõik kuvamisprotsessid optiliselt ilma digitaalse töötlemiseta,” ütles Lee. “Nii saamegi luua suurel ekraanil suure eraldusvõimega 3D-pilte.”

Kombineerides tehnoloogiaid

Teadlased kombineerisid kaks erinevat valgusvälja kuvamistehnoloogiat, et projitseerida suuremahulisi 3D-pilte eraldusvõimega, mis on difraktsioonipiiri lähedal.

Igal objektiivil on nimelt kõrgeim jõudluspiir, mille dikteerivad füüsikaseadused ja õhuline ketas, mida nimetatakse difraktsioonipiiriks. See piir on objektiivi teoreetiline maksimaalne eraldusvõime, mis on antud joonpaarides millimeetri kohta.

Korea teadlaste välja töötatud kuvarid taasesitavad valgust, mis peegeldub objektilt viisil, et see vastab objekti tegelikule nähtavale asukohale. Kuna autostereoskoopilised valgusvälja kuvarid toodavad erinevate vaatenurkade jaoks erinevaid pilte, vajavad need töötlemiseks tohutul hulgal teavet. 

Pärast prototüübisüsteemi eraldusvõime kontrollimist kinnitasid teadlased kvalitatiivselt, et mahuline pilt rekonstrueeriti. Testid näitasid, et prototüüp suudab sünteesida mahulise kujutise 21,4 cm x 21,4 cm x 32 cm, mis võrdub 28,6 megapiksliga ja 36 korda suurema eraldusvõimega kui algne pilt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.