Marsilt elumärkide otsimise kosmosemissioon lükatakse koroona tõttu kaks aastat edasi

ESA ExoMarsi kulgur, mis pidi tänavu juulis Marsi poole teele asuma.Foto: ESA.

Euroopa ja Venemaa ühine missioon Marsile lükatakse edasi 2022. aasta juulisse, kuna koroonaviiruse pandeemia tõttu ei saa teadlased teatud tehnilisi probleeme hetkel lahendada, teatas Euroopa Kosmoseagentuur.

Spetsiaalse kohtumise raames leppisid ESA ja Roscosmose juhid Jan Wörner ja Dmitry Rogozin kokku, et kosmoselaevale on vaja teha täiendavaid katseid koos lõpliku riist- ja tarkvaraga. Lisaks pidid pooled tunnistama, et ExoMarsi tegevuse lõppfaasi ohustab epidemioloogilise olukorra üldine süvenemine Euroopa riikides.

“Oleme teinud raske, kuid läbimõeldud otsuse käivitamise 2022. aastasse edasi lükata. Selle põhjuseks on eelkõige vajadus maksimeerida kõigi ExoMarsi süsteemide vastupidavust, samuti vääramatu jõu asjaolud, mis on seotud Euroopa epidemioloogilise olukorra halvenemisega, mis meie ekspertidel pole praktiliselt võimalust jätkata reisimist partneritööstustesse,” ütles Roscosmose direktor Kindral Dmitri Rogozin.

“Olen kindel, et meie ja meie kolleegide sammud missiooni edu tagamiseks on õigustatud ja annavad vaieldamatult missiooni elluviimisel ainult positiivseid tulemusi,” lisas ta.

Missiooni peamine eesmärk on teha kindlaks, kas Marsil on kunagi elu olnud, ja mõista paremini planeedi vee ajalugu. ExoMarsi rover, nimega Rosalind Franklin, sisaldab nii Marsi aluspinnale pääsemiseks mõeldud trelli kui ka ülipuhastes tsoonides hoitavat miniatuurset eluotsimislaborit.

Uus ajakava näeb ette käivitamist vahemikus august kuni oktoober 2022. Taevamehaanika järgi on iga kahe aasta tagant olemas vaid suhteliselt lühikesed aknad (igaüks 10 päeva), mille kaudu Marsile on Maalt võimalik pääseda.

ExoMars on esimene missioon elumärkide otsimiseks kuni kahe meetri sügavusel Marsi pinnast, kus elulised bioloogilised märgid võivad olla ainulaadselt hästi säilinud.

“Tahame olla eduka missiooni suhtes 100% kindlad. Me ei saa endale lubada mingit vea. Rohkem kontrollimistegevusi tagab turvalise reisi ja parimad teaduslikud tulemused Marsil,” sõnas ESA peadirektor Jan Wörner.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.