Teadus ja tulevik

Meditsiiniteadus kosmoses: mikrogravitatsioon võimaldab teadlastel uurida haiguste kulgu senisest kiiremini

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Los Angelese Cedars-Sinai haigla teadlaste sõnul leiab osa biotehnoloogia tulevikust aset kosmoses. Eelmisel nädalal avaldatud teadusuuringust selgus, et kosmose väiksem gravitatsioon on erinevate meditsiinitehnoloogiate välja töötamiseks ideaalne. 

Mikro-gravitatsioon võimaldab teadlastel uurida erinevate pikaajaliste haiguste kulgu ja vananemise protsessi oluliselt kiiremini kui Maa peal. Seda seetõttu, et vananemisprotsess ja mitmed haigused kulgevad kosmoses kiiremini.

Vähese gravitatsiooni tõttu hakkavad astronaudid ajapikku tavapärasest kiiremini kaotama nii lihasmassi kui ka luutihedust. Teadlased saavad sellistes tingimustes simuleerida erinevate haiguste ja vananemisega seotud protsesside kulgu kiiremini kui Maa peal, kus gravitatsioon on tugevam.

Teine valdkond, mille areng võib kosmose tingimustes kiireneda on tüvirakkude ja bioloogiliste kudede 3D-printimine. Madala viskoossusega materjale on vähese gravitatsiooni tingimustes lihtsam töödelda ja kosmos võib olla soodne keskkond tüvirakkude masstootmiseks. Teadlaste sõnul mõjutab gravitatsioon selliseid biotehnoloogilisi protsesse ning kui protsesside keskkonda on võimalik kontrollida, annab see teadlastele palju juurde.

Rahvusvahelises kosmosejaamas korraldatakse juba praegu katseid, mille eesmärk on töötada välja lahendused biotehnoloogia arenguks kosmoses. Mitmed biotehnoloogia ettevõtted arendavad paralleelselt satelliite ja transpordivahendeid, mida võib tulevikus valdkonnas vaja minna.

Cedar-Sinai teadlased on veendunud, et meditsiinitehnoloogia revolutsioon toimub tulevikus kosmoses. “Praegu oleme küll alles avastamise faasis, aga see ei ole enam ammu ulmekirjandus,” kinnitas uuringu kaasautor Arun Sharma. “Võime järgmise viie aasta jooksul jõuda nii kaugele, et suudame kosmoses toota rakke või kudesid, mida Maal toota ei saa ning see on erakordselt põnev.”

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.