Meie randmel olevad nutiseadmed suudavad peagi südameprobleeme ette ennustada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: AliveCor

Südame- ja veresoonkonna haigused on Eestis põhiliseks surmapõhjuseks. Muuhulgas on Eestis neid surmasid pea kõige rohkem Euroopas ning ka maailmas. Aastas registreeritakse taolisi haigusi ligikaudu 80 000.

Haiguste põhjusi on loomulikult mitmeid. Alates suitsetamisest ning lõpetades vähese liikumisega. 2010. aasta Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuring näitas, et 32% inimestest harrastab vabal ajal tervisesporti vaid mõned korrad aastas või üldse mitte. Neid, kes harrastavad tervisesporti rohkem kui kord nädalas, on kokku 36% ja see arv näitab kasvu just meeste seas.

Tehnoloogia püüab nagu ikka pakkuda lahendusi inimeste probleemidele ning südamehaigused pole siinkohal mingi erand. Südameseiskumise korral on haiguse ravimine märksa kallim kui selle ennetamine, seega kas on võimalik, et lihtne aktiivsusmonitor või nutikell randmel suudab tulevikus südamega tekkivaid probleeme isegi ette ennustada ning kulusid säästa?

Apple on selles vallas tegija

Nagu võiks arvata, siis panustavad uute tehnoloogiate arengusse märkimisväärselt just suuremad tehnoloogiafirmad, kel on taoliste lahenduste arendamiseks ressurssi. Lisaks sellele on nende toodetes südamejälgimisfunktsioonide kasutamine kõige kasulikum, kuna nende tooteid leiab inimeste käest rohkem, kui mõne väiksema ettevõtte omi.

Põhiliselt üritab Apple tervisevaldkonda panustada nutikellaga Apple Watch, mis on teatavasti varustatud ka pulsimõõtjaga. Sellest siiski täpsemalt südame jälgimise jaoks ei piisa. Mingit kasu neist siiski on. Näiteks on mitmel korral esinenud juhtumeid, kus kella kasutaja on saanud südameprobleemist teada just Apple Watchi pulsimõõtja abiga. Nimelt saab kellale paigaldada rakenduse Heart Watch, mis jälgib pidevalt kasutaja pulssi ning annab talle teada, kui südame tegevuses on mingeid eripärasid, mida seal olema ei peaks. Sellisel juhul saab kasutaja kiiremas korras arsti juurde minna ning hullemaid tagajärgi ennetada.

Peenemad tehnoloogiad tulekul

Nagu mainitud, siis on tavalise pulsimõõtja kasutamine siiski pigem lihtne abimees igapäevaelus ning näiteks arstidel pole randmel oleva pulsimõõtja andmetega suurt midagi peale hakata. Nüüd on aga turule tulemas uued, korralikud ning täpsed südamerütmi jälgivad seadmed, millest on kasu nii kasutajale endale kui ka arstile.

Näiteks valmistab AliveCor nimeline firma Apple’i nutikellale rihma nimega Kardia Band. Tegu on rihmaga, mille sisse ehitatud tehnika suudab läbi viia meditsiinilisel tasemel elektrokardiogrammi ehk EKG. Muus osas näeb rihm välja nagu tavaline kellarihm, kuid selle sees olev pisike vidin suudab mõõta täpseid südameandmeid ning öelda kasutajale, kas tema südamega on kõik korras ning neid andmeid saab usaldada.

Novembri lõpus sai AliveCor’i lahendus ka kinnituse Ühendriikide toidu- ja ravimiametilt (FDA – Food and drug administration), mis lubab toodet turule tuua ning annab kinnituse, et selle pakutavaid andmeid võib usaldada. Nagu mainitud, on seadmega võimalik läbi viia EKG, mis võtab aega umbes 30 sekundit. Seejärel saab andmeid ise analüüsida või vajadusel need ka arstile saata. Sellisel juhul pole alati tarvis arsti juurde minnagi. Kardia Band jälgib ka kasutaja üldist tegevust Apple Watchi teiste sensorite abiga. Seega kui oled jooksmas, siis ei arva seade, et tegu on südameprobleemiga, vaid ta saab aru, et kasutaja on jooksmas.

Järgmine samm on ennustamine

Edukas südamejälgimine on hea, kuid see ei pruugi aidata südameprobleeme ennetada. Siinkohal tuleb appi tehisintellekt, mille algeid on võimalik leida juba eelnevalt mainitud tootest. Nimelt ühendab Kardia Band endas peituva võimeka EKG seadme ning Apple’i nutikellas oleva lihtsama pulsimõõtja. Pulsimõõtja jälgib kasutaja südametegevust üldisemas plaanis pidevalt. Seejärel analüüsib andmeid AliveCor’i tehisintellekt ning annab kasutajale teada, kuid pulsiga toimub midagi, mis sellega toimuma ei peaks. Siis saab juba liikuda edasi Kardia Bandi täpse EKG juurde ning saada murest teada enne, kui midagi päris hullusti läheb.

Foto: AliveCor

Tervisega seotud tehnikat on loomulikult palju. Tuntum näide on ilmselt ka Natural Cicles, mis aitab jälgida naisterahvaste hormonaalset seisu, mis lubab omakorda asendada beebipillide kasutamist. Seda siiski vaid ettevõtte enda sõnul. Igal juhul on taolised lahendused head näited sellest, kuidas tehnoloogia asendab tasapisi pikka aega esiplaanil olnud ravimeid või kalleid tehnikaseadmeid haiglates.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.