Teadus ja tulevik

Microsofti ja Google’i virtuaalassistendid muutuvad võimekamaks, aga kuidas?

Foto: kuvatõmmis/YouTube/Microsoft.

Rubriiki toetab

Ole tulevikuks valmis!
Võta vastu #AIväljakutse
Registreeru kohe!

Esmaspäeval esitles Microsoft oma iga-aastasel pressikonverentsil ühe uudisena Cortana võimekust inimestega paremini “vestlust hoida” ja erinevaid ülesandeid täita.

Paistab, et Microsofti sihiks on muuta Cortana abimeheks, kellele ei pea täpseid juhiseid andma, vaid kellega on võimalik vesteldes oma päevaplaan paika panna. Vähemalt selliselt esitleti Cortanat demovideos, kus töötaja virtuaalse assistendi abil oma graafikut paika pani.

Ka Google’i virtuaalne abimees Google Assistant peaks teisipäeval I/O pressikonverentsil avaldatud info kohaselt olema nüüd vähemalt 10 korda kiirem ja tulema toime keerulisemate ülesannetega kui varem, näiteks sõbrale sõnumi kirjutamise ja sinna pildi lisamisega.

Virtuaalassistentide arendamine on äärmiselt keeruline

TalTechi tarkvarateaduse instituudi vanemteaduri Tanel Alumäe sõnul on mistahes virtuaalsete assistentide jaoks nn vestluse hoidmine ehk inimkõne konteksti mõistmine väga raske. “Kogu see “arukus” tuleb virtuaalassistendile tegelikult sisse programmeerida,” sõnas Alumäe.

Microsofti video näites annab inimene Cortanale vestluse käigus mitu järjestikkust ülesannet: “organiseeri mulle tänaseks kohtumine Nicholasiga ja pane meile kesklinna selle jaoks tuba kinni”. Alumäe sõnul peab assistent suutma lisaks kõne tuvastamisele ja selle mõistmisele saama aru, millised on talle antud ülesanded ning seejärel nende järgi tegutsema.

Üks suur takistus virtuaalassistentidel, mida Microsofti meeskond juba Xbox Kinecti juures ületada katsus, on käskluste tuvastamine ilma mingisuguste “Hey, Google!”-stiilis märksõnadeta. “See probleem on ka inimesele tegelikult suhteliselt keeruline. Seltskonnas istudes ei saa me alati aru, kellele mõni lause suunatud on,” sõnas Alumäe.

Virtuaalse assistendiga on kõik seepärast veelgi keerulisem ning täpsed meetodid selle kohta, kuidas assistent saab aru, et just temaga räägitakse, ei pruugi avalikud olla. Praegu jääb üle vaid oodata, millal uuendused kohale jõuavad, sest hetkel pole teada, kuidas täpselt uus Cortana või Google Assistant toimivad.

“Video lõppes ära sellega, et daamil tulid kolleegid laua taha ja me ei tea, kas Cortana selles olukorras korrektselt käitus või hakkas vestlusele vahele segama,” ütles Alumäe.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses