Mida kujutab endast Elon Muski kosmoseettevõte SpaceX?

Hiljuti Jeff Bezose troonilt tõuganud ning maailma rikkaimaks inimeseks nimetatud Ameerika ärimees Elon Musk on viimastel aastatel pakkunud meile päris palju kõneainet. Ulmelised ideed ja projektid ning uudsed lahendused ja leiutised – see on Musk.

Üks mitmest Elon Muski ettevõttest on SpaceX, mis tegeleb kosmoselendudega. Mis ettevõte see SpaceX üldse on ning, mida võiks teada sellest?

Kuidas SpaceX sündis?

2002. aastal reisis Musk oma sõpradega Venemaale, et osta sealt ballistilist kosmoseraketti. Musk soov oli elavdada uuesti huvi NASA ja kosmoseuuringute rahastamise vastu. 

Idee oli soetada odavalt vene rakett ning kasutada seda taimede Marsile saatmiseks ja ühes tükis ka tagasi tuua. Siiski tema kohtumine Moskvas ei õnnestunud ning otsustas, et ta saab ka ise nende ehitamisega hakkama. Ligi paar kuud hiljem otsustaski mees asutada ettevõtte SpaceX.

Falcon 9 rakett

Elon Muski esialgne soov oli maanduda Marsil juba 2010. aastal, kuid ainuüksi ühe Falcon 1 raketi jõudmine orbiidile kestis 6 aastat. See avas tee aga raketi üheksamootorilise versioonile Falcon 9, mis tegi oma esimese lennu 2010. aastal. 

Sellest ajast saadik on SpaceX kasutanud Falcon 9 raketti peamiselt valitsuste satelliitide väljalaskmiseks ja rahvusvahelise kosmosejaama varude täiendamiseks. Viimase üheksa aasta jooksul on ettevõte lennutanud kosmosesse üle 80 Falcon 9 raketi. 

Falcon 9 teeb eriliseks tema võime viia koorem orbiidile ning seejärel esimene aste tagasi Maale tuua. 

11. mail 2018. aastal tegi esimese lennu Block 5 Falcon 9 rakett, mida on võimalik kasutada uuesti perioodiliste uuendustega kuni 100 korda. 

Falcon Heavy

2018. aasta veebruaris pälvis SpaceX hulga tähelepanu, kui ettevõte saatis taevasse Falcon Heavy – üks võimsamaid rakette, mis USA-st lennutatud on. Tohutu suure raketiga koos saadeti Marsi poole ka koormana punane Tesla Roadster.

Falcon Heavy järgmised lennud toimusid järgmise aasta aprillis ja juunis, mis mõlemad möödusid edukalt. 

Starship

Elon Muski jaoks pole ka Falcon Heavy piisavalt suur. Nimelt töötab SpaceX juba 2012. aastast veel massiivsema raketi Starlink kallal, mis võiks ideaalis juba mõne aasta pärast viia inimesed Kuule, Marsile või isegi kaugemale.

Esimese kõrgema katselennu tegi Starshipi prototüüp SN8 mullu detsembris, mis algas küll edukalt, kuid lõppes suurejoonelise plahvatusliku maandumisega. Kõigi eelduste kohaselt näeb ka käesoleval aastal Starshipi katselende ning loodetavasti jõuab ka see rakett peagi orbiidile. 

Starlink satelliidid

SpaceXi ei ole võtnud eesmärgiks ainult viia asju kosmosesse, vaid ka tuua sealt midagi. 2019. aasta mais saatis SpaceX Maa orbiidile 60 Starlinki satelliiti, mis teoorias peaksid kogu maailmale tulevikus kiiret internetiühendust pakkuma.

Kokku kavatseb SpaceX orbiidile saata 42 000 satelliiti, mis võiksid tuua ettevõttele lisatulu aitamaks finantseerida kalleid Marsi ambitsioone. 

Praeguseks on Maa orbiidile jõudnud pea 1000 satelliiti. 2020. aasta viimases kvartalis käivitas ettevõte ka oma esimese avaliku lairibateenuse beetaversiooni USA põhjaosas ning Kanada lõunaosas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.