Mida uus Marsi kulgur juba teinud on?

Foto: NASA

Möödunud kuu lõpusirgel jõudis Marsile NASA kulgur Perseverance, et otsida planeedilt iidse elu märke ja vastata olulisele küsimusele: kas Marsil on olnud elu? Perseverance, kõige kõrgetasemelisem kulgur, mis eales tehtud, on parkinud end praeguseks Marsil Jezero kraatri lähedal ning teinud seal ka esimesed ülesvõtted ja aruanded. 

Kulgur tegi esimesed panoraamkaadrid

Perseverance’i kaamera Mastcam-Z tegi 21. veebruaril oma uuest kodust Jezero kraaterist läbi aegade esimesed 360-kraadised panoraamvõtted. Viimati tehtud üksikasjalik liitpilt näitab Marsi pinda, mis näib teadlaste sõnul sarnane NASA varasematel missioonidel jäädvustatud piltidele.

Panoraam on pandud kokku 142 pildist ning paljastab kaugel iidse jõe delta kraatri äärepiirkonna. Kaamerasüsteem suudab näidata detaile, mis on kulgurist 3–5 millimeetri lähedusel ja selle vaateväli ulatub ka horisondil olevate nõlvadeni, mis asuvad 2 kuni 3 meetri kaugusel.  

Mastcam-Z on kahe kaameraga süsteem, millel on muuhulgas suumifunktsioon, mis võimaldab kaameratel suumida, fokuseerida ja teha kõrglahutusega videot, samuti annab edasi hea kvaliteediga värve ja 3D-pilte Marsi pinnast. Tänu kaamera eri funktsioonidele saab Perseverance’i robotist astrobioloog üksikasjalikult uurida nii väga lähedal kui kaugemal asuvaid objekte. 

Kaks Perseverance’i Mastcam-Z topeltkaamera kaamerat on paigaldatud kulguri mastile 6 meetri kõrgusele. Stereovisiooni (võimaldab teha kindlaks pildi sügavus ning kaugus objektidest)  tagamiseks on kaamerad üksteisest 24,1 sentimeetri kaugusel ja oskavad teha värvilisi pilte, mille kvaliteet on sarnane digitaalse HD-kaamera kvaliteediga.

Kaamerate abil saavad teadlased hinnata Jezero kraatri geoloogilist ajalugu ja atmosfääriolusid ning tuvastada kivimite ja setete koostist, ja lisaks saab missioonimeeskond teha ka kindlaks, millistelt kaljudelt peaks kulgur tulevikus rohkem infot koguma. 

“Kulgur maandus väga magusas kohas, kust on näha erinevaid vaateid, mis on sarnased piltidele, mida on jäädvustanud oma maandumiskohtades varem ka teised missioonidel käinud kulgurid Spirit, Opportunity ja Curiosity,” ütles Arizona osariigi ülikooli maa- ja kosmoseuuringute osakonna teadlane Jim Bell. 

Esimene aruanne kulguri helikopterilt

Lõuna-Californias asuva NASA uurimiskeskuse missioonikontrollerid on saanud ka esimese aruande kulguri helikopterilt Ingenuity. Aruandest selgus, et nii Ingenuity, mis jääb kulguri külge kinnitatuks 30–60 päevaks, kui ka selle tugijaam (kulguril asuv elektrikarp, mis hoiab sidet pöörleva rootormasina ja Maa vahel), toimivad ootuspäraselt.

Teadlased ütlesid, et selleks, et helikopter edukalt töötada saaks, on hädavajalik tagada, et sel oleks piisavalt salvestatud energiat kütte ja muude elutähtsate funktsioonide toimimiseks ning aku optimaalse seisundi säilitamiseks. 

“Otsisime andmetest, milline on helikopter Ingenuity akude laetuse seis, ning ka kinnitust, et tugijaam töötab kavandatud viisil, lülitades kütteseadmeid vahelduvalt välja ja sisse, et säästa kopteri elektroonikat,” märkis Marsi helikopteri operatsiooni juht Tim Canham. “Seni näivad mõlemad töötavat suurepäraselt,” lisas ta. 

Kulguriga maandus Marsil 11 miljonit inimnime

NASA korraldas kulguri Marsile saatmisega ka kampaania “Saada oma nimi Marsile”, mis kutsus inimesi üle maailma saatma kulguriga Marsile oma nime. Kokku saadeti NASAle 10 932 295 nime, ning need on jõudnud nüüdseks edukalt Marsi pinnale, ja kirjutatud kolmele kulguri pardal asuvale väiksele kiibile. 

NASA insenerid jäädvustasid nimed kiipidele elektronkiire abil kordades väiksemalt kui on inimese juuksekarva laius. Tavaliselt kasutavad nad taolist masinat laboris mikrolaevade ülitäpseks tootmiseks. Kiibid kinnitati NASA Floridas asuvas Kennedy kosmosekeskuses kulguri väiksele plaadile, mis oli kinnitatud Perseverance’i tagumise põiktala keskele, kus neid näeb kaadris kulguri kaamerast. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.