Millal hakkasid inimesed toitu küpsetama? Teadlased jõudsid tõele lähemale

Paistab, et inimestele meeldis kala küpsetada juba palju varem kui esialgu arvatud.Foto: Shutterstock

Toidu valmistamiseks on tänapäeval tohutult võimalusi, samuti saame järjest teadlikumaks ka tervisliku toitumisega seotud nüanssidest. Ent millal hakkasid inimesed üldse toitu päriselt tulel küpsetama? Nüüd hakkab tõde järjest selgemaks saama, seda tänu teadlastele, kirjutab ScienceDaily.

Huviorbiiti kuulusid kala hambad

Kui seni arvati, et inimene küpsetas esimest korda tule peal toitu umbes 200 000 aastat tagasi, siis Iisraeli teadlased on selle teadmise värskes uuringus ümber lükanud: nimelt avastati, et inimene võis toiduks kala küpsetada juba 780 000 aastat tagasi. Värske uuringu tulemus ütleb nii mõndagi meie, inimeste, liigi ajaloo ja evolutsioonilise arengu kohta.

Põhja-Iisraelist kunagise Hula järve kaldalt leitud karpkala jäänuste lähema uurimise abil oli võimalik selgeks teha, et kala võidi küpsetada temperatuuril 200 kuni 500 kraadi, mis ongi igati sobilik temperatuur hiljem kala nahka pistmiseks. Ehkki täpset meetodit, mida küpsetamiseks kasutati, pole teada, välistavad teadlased võimaluse, et kalajäänused lihtsalt tulle visati.

Sellel on lihtne põhjus: nimelt kuulusid teadlaste huviorbiiti kala hambad, mille puhul sai analüüsida nende reageerimist teatud temperatuuridele. Et kalaluud on temperatuurile tundlikumad kui hambad ning võivad kiiresti hävida, saigi just hammaste röntgenuuringu käigus võimalik temperatuurivahemik välja selgitatud.

Ühtlasi jõudi arusaamale, et kala ei olnud inimeste juhuslik nälja kustutamine, vaid seda söödi aastaringselt, mitte vaid kevad- ja suvekuudel. Samuti on samast piirkonnast leitud jälgi tuleasemete kohta, mis kinnitab teadlaste teooriat veelgi.

Avastus avab uusi uksi

Üleminek toortoidult töödeldud toidule on evolutsiooniliselt väga tähtis punkt, kuna inimestel hakkas seeläbi kuluma oluliselt vähem aega värske ja toore toidupoolise otsimiseks, andes seeläbi võimaluse uute sotsiaalsete ja käitumuslike tegurite väljaarenguks.

Samuti arvatakse, et just suured muutused toitumises võisid mõjutada ka inimese aju arengut, seda enam, et tõenäoliselt küpstetati tulel ka teisi toitusid peale kala. Seega avab uus teadmine seniavastamata uksi meie ajaloo uurimises ning võimaldab teha uusi ja veelgi suuremaid avastusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.