NASA arendab maaväliste missioonide jaoks kujumuutvaid roboteid

NASA plaan saata droonhelikopter “Dragonfly” Saturni kuu Titani peale on hetkel enam kui kindel. Küll aga arendab kosmoseagentuur samaaegselt välja ka hoopis teistsugust robotit nimega Kujumuutja (Shapeshifter).

Shapeshifter koosneks teoorias “emalaevast”, mis kannab endas 12 väikest robotit ning toimiks nende jõujaama ning andmete analüüsimispunktina. Lisaks oskaksid nad vajadusel emalaeva liigutada ning madala gravitatsiooniga oludes edasi lennutada. Robotite arendusega tegelevad Stanfordi ja Cornelli ülikooli teadurid kutsuvad neid “Cobotiteks”.

Foto: NASA

Pisirobotid oskavad veereda, lennata, hõljuda ning ujuda ja seejärel koonduda üheks suureks masinaks. Praegu on masinad küll poolautonoomsed, ent tulevikus loodetakse nad programmeerida ise tegutsema. Kuigi see kõlab nagu midagi otse ulmefilmist, on NASA’l projektiga tõsi taga. Esmalt loodetakse tehisintellekti katsetada taaskord Titanil.

Agentuuri Cassini missioon lendas sadu kordi Titanist üle ning kaardistas selleläbi kuu pinna tulevikumissioonideks täpselt ära. Titani järved, jõed ning vulkaanid oleksid Kujumuutja jaoks ideaalne töökeskkond.

Foto: NASA

Esmalt peavad NASA sondid aga Titanile jõudma. TalTechi professori Vladislav Pustõnski sõnul on teisele kosmosekehale mandumine alati keeruline ja riskantne, heaks näiteks on hiljuti ebaõnnestunud India ja Iisraeli maandumised kuule.

“Titanile maandumine toimuks laias laastus nagu maandumine Maale,” räägib professor. Esialgu aitaks kuumakaitsekilp kiirust kustutada, seejärel avaneks laskumiseks vajalik langevari. Tingimused on Titani pinnal karmid, temperatuur on väga madal, valgustatus on üle 1000 korra väiksem kui maapinnal ning maastik on kivine. Seega vajab sinna maanduv sond pikaajaliseks tööks võimsat energiaallikat.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.