NASA arendab välja ülehelikiirusel lennukit, mis on ühtlasi ka vaikne

NASA kosmoselennuk X-59 on juba mõnda aega arendusjärgus olnud ning on tähelepanu pälvinud just tänu enda omadusele ületada helikiirusbarjäär sellega kaasneva pauguta. Nüüd on arendustöö lähenemas lõpule ning agentuuri sõnul võib see märkida kosmoselennunduses uut ajastut.

X-59 lahendab ära paljudki oma eelkäijatel, nagu näiteks Concorde’l nähtud probleemid. Põhiliseks mureks ülehelikiirusel lendavate lennukite juures on just “mürts”, mis tekib kuivas õhus 1235 km/h ületamisel. Avaliku paanika ning mürareostuse vältimiseks on seetõttu sellistele lennumasinatele asustatud alade kohal määratud lennukeeld.

X-59 loojate sõnul suudab nende lennuk seda teha aga täiesti vaikselt. Lennuki täisnimetuseks on X-59 Quiet Supersonic Technology (QueSST) ning selle taga on kogenud lennundusfirma Lockheed Martini Esimene lend viiakse läbi juba järgmisel aastal ning ametlik tootmine algab koheselt pärast seda.

NASA sõnul tekib helikiiruse ületamisel X-59-ga vaid väike mütsatus või hoopis vaikusm mis on võimalik tänu lennuki vägagi teravale kujule. Tavaline lennukiirus on X-59 puhul Mach 1,42 ehk 1753 kilomeetrit tunnis. Kui esimesed lennud edukalt mööduvad, saadetakse mudelid valitud Ühendriikide linnade kohale lendama, et sondeerida avalikku vastukaja ning mürataset.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.