Teadus ja tulevik

NASA hakkab erafirmadele maksma, et nad kosmosest kivimeid tooksid

Foto:Shutterstock.

Rubriiki toetab

NASA hakkab erafirmadele maksma, et nood Kuu pealt kive, pori ning teisi pinnavorme Maa peale tagasi tooks, vahendab The Independent.

Tegu on osaga kosmoseagentuuri laiemast plaanist julgustada eraviisilist kosmoseavastamist, mille hulka kuulub ka maaväliste materjalide “sissetoomine” ning nende uurimine.

NASA administraatori Jim Bridenstine sõnul ei riku initsiatiiv 1967. aastal asutatud kokkulepet, mille alusel taevakehasid ja kosmoseruumi ei riigistata.

Agentuur arutleb ka, et erafirmade poolne kosmoseavastamine ning kaevandamine looksid tulevaste missioonide jaoks jätkusuutlikumaid võimalusi. Pärast ostmist jääksid kõik materjalid NASA käsutusse, kusjuures mida haruldasem on toodud eksemplar, seda rohkem makstakse.

Ambitsioonikad plaanid ei lõppe seal. Nimelt on NASA plaan Artemise programmi raames viia Ameerika astronaudid 2024. aastaks uuesti Kuu pinnale, kasutades ettevõtmist ettevalmistusena tulevikus esmakordselt toimuvale mehitatud Marsi missioonile.

Kuukivimite toomine aitaks veel luua vundamenti tulevikus rahvusvaheliselt hallatavale Kuule, kus püsti pandavad partnerluses olevad kaevandused aitaksid toota nii raketikütust kui ka ehitusmaterjali maandumisplatside jaoks.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.