Teadus ja tulevik

NASA kulgur Perseverance tegi pärast mõnenädalast katkestust Marsist uued pildid

Kulguri ülesanne on leida hiiglaslikust kraatrist märke, mis viitaksid elule.Foto: NASA

Rubriiki toetab

  • TalTechi Arengufond kutsub:
  • toeta Ukraina tudengite õpet.
  • Anneta siin!

NASA kulguri töösse tuli hiljuti sisse pikem paus, sest Mars liikus Maalt vaadatuna päikese taha peitu. Pärast kahenädalast seisakut asus Perseverance uuesti tööle ning saatis Maale uued pildid kohalikest oludest.

Signaal läheb kaduma

Sellise planeetide asetuse korral võib päike takistada Maalt Marsile saadetud signaale ja käsklusi. Seepärast otsustas NASA selle perioodi vältel kulguri mitte signaale saata. Nüüd on aga Mars taas päikese tagant välja liikunud ning NASA Lõuna-Californias paiknevast laboratooriumist juhitava kulguri tegevus võib jätkuda.

Perseverance on umbes auto-suurune kuue-rattaline robot, mis on praegu avastamas Jezero kraatrit. Tegemist on 45-kilomeetrise kraatriga, kus paiknes miljardite aastate eest järv ja jõe suudmeala. Praeguseks on kulgur läbinud 2,67 kilomeetrit.

Kulgur jätkab missiooni

“Olen pargitud kahe ilusa paljandi vahel ning tagasi töölainel. Olen olnud ametis pildistamise, ilma uurimise, keemiliste katsete ja tarkvara uuendamisega,” seisis kulguri esmaspäeval postitatud säutsus

Säutsuga oli kaasas kaks uhket pilti Marsi maastikust, kus kulgur parasjagu toimetab. Kõigi kulguri tehtud piltidega saab tutvuda siin.

Allikas: NASA

Perseverance maandus Marsil 18. veebruaril ning selle peamiseks ülesandeks on leida planeedilt elu märke, võtta pinnasest proovid ja need tagasi koju toimetada. Kulgur on kogunud juba kahe mahuti jagu materjali. See on esimene kord, mil kulgur toob Maale pinnaseproovid mõnelt teiselt planeedilt.

Perseverance’iga koos maandus Marsile pisike helikopter nimega Ingenuity, mille eesmärk oli katsetada, kas Marsi on võimalik uurida ka lennu pealt. Kopter kaalub kõigest 1,8 kilogrammi ning aitab kulguril maastikku uurida. Ingenuity on samuti tagasi töös ning lõpetas pühapäeval oma 14. lennu.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.