NASA kulgur sai edukalt hakkama Marsil hapniku tootmisega

Fotod: NASA.

Tänavu veebruari keskpaigas tegi eduka maandumise Marsil NASA kulgur Perseverance, mis on nüüdseks juba mõnda aega jõudnud punast planeeti lähemalt uurida. Perseverance kannab endaga kaasas ka üht spetsiaalset tööriista nimega MOXIE, mis sai äsja hakkama suure teoga.

Meile teadaolevalt moodustab Marsi atmosfääris 96% süsinikdioksiid. MOXIE eesmärk on võtta Marsi atmosfäärist süsinikdioksiid ja muuta see hapnikuks, millega see hiljuti ka hiljuti edukalt hakkama sai.

MOXIE esimene katse kestis ligi tund aega, mille käigus tootis see pisut alla kuue grammi hapnikku. NASA teatel võimaldab selline kogus hoida astronauti elus umbes 10 minutit. 

Samuti saaks seda sama hapniku kasutada ka raketi õhkutõusmisel kütuse põletamiseks. See omakorda tähendaks, et rakett ei peaks enam nii palju hapnikku Maalt kaasa võtma, vähendades sellega oluliselt nende kaalu. 

Hapnik on raketikütuse raskem osa. Kui NASA sooviks neli astronauti Marsilt ära saata, vajaks rakett selleks koguni 27,5 tonni hapnikku. Võrdluseks: nelja astronaudi elus hoidmiseks kulub ligi tonn aastas. 

NASA spetsiaalne seade MOXIE, mis toodab süsinikdioksiidist hapnikku

Esialgsete plaanide kohaselt tahab NASA sarnast hapnikutootmise protsessi korrata veel vähemalt üheksal korral kahe aasta jooksul.

“See on kriitiline esimene samm süsinikdioksiidi muundamisel hapnikuks Marsil. MOXIE-l on veel palju tööd teha, kuid äsja saavutatud tulemused on paljulubavad ning tänu sellele liigume ka oma eesmärgi poole, milleks on ühel päeval näha inimesi Marsil,” teatas NASA.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.