NASA otsib vabatahtlikke, kes elaks aasta Marsi elukeskkonnas

Simulatsioonmissiooniga kogutakse andmeid, mida kasutada tulevikumissioonidel Marsil.Foto: Shutterstock.

USA riiklik lennundus- ja kosmoseagentuur NASA otsib vabatahtlikke, kes oleksid nõus võtma ette aastase analoogmissiooni Marsi elukeskkonnas 2022. aasta sügisel, kirjutas NASA.gov.   

Ettevalmistused Marsile minekuks

Kuna NASA plaanib tulevikus suunduda kosmoses üha kaugemale, muutub ka astronautide ettevalmistus ja kogemus. Seetõttu on vaja enne punasele planeedile minekut põhjalikult ette valmistuda ja uurida, kuidas reageerivad inimesed pikaajaliselt simulatsiooni tingimustes. 

“Simulatsioonmissiooniga kogume andmeid, mida kasutada tulevikumissioonidel Marsil,” märkis NASA Houstoni kosmosekeskuse juhtivteadus Grace Douglas. 

Missioon ei ole mõeldud turistidele

NASA otsib motiveeritud, hea tervisega USA kodanikke või alalisi elanikke, kes on mittesuitsetajad, vanuses 30 kuni 55 aastat ja valdavad inglise keelt, et meeskonna ja missiooni juhtimine kulgeks ladusalt. Meeskonnavalik järgib astronautikandidaatide puhul NASA standardseid kriteeriume.

Kandideerimiseks on vajalik magistrikraad STEM (loodus- ja täppisteaduste) erialal, kuhu kuuluvad inseneriteadus, matemaatika, bioloogia, füüsika ning arvutiteadus. Lisaks nõutakse kandidaatidelt vähemalt kaheaastast erialast kogemust või vähemalt tuhat tundi õhusõiduki juhtimist. 

Arvesse võetakse ka kandidaate, kes on lõpetanud kaks aastat tööd STEMi doktoriprogrammis või lõpetanud kas arstikraadi või katseprojekti. Kaalutakse ka nelja-aastase töökogemusega taotlejaid, kes on lõpetanud sõjaväeohvitseri koolituse või bakalaureusekraadi STEM-valdkonnas.

Tõetruu kogemus

NASA on taolisi analoogmissioone viinud läbi juba kolmkümmend aastat, kuid uus simulatsioon on senistest kõige tõetruum. See kujutab endast nimelt hiiglaslikku, pea 160 ruutmeetri suurust, 3D-prinditud moodulit, kus meeskonnaliikmed peavad aasta jooksul lahendama erisuguseid probleeme ülesandeid. 

Astronaudid asuvad tegema teadustööd – nende ülesandeks on parandada katkiseid asju ning hallata piiratud ressurssidega kujuteldavat kosmosejaama. Lisaks katsetavad nad virtuaalreaalsust, mitmesuguseid robotisüsteeme ja teevad kosmosesõite.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.