Teadus ja tulevik

NASA saatis kosmosejaama pardale uue 20 miljonit eurot maksnud tualeti

Foto: NASA.

Rubriiki toetab

NASA poolt hiljuti välja arendatud uus kosmosetualett, mis on eelkõige tehtud sobivamaks ja mugavamaks naisastronautide, suundub nüüd ISSi pardale testimiseks.

Kehast jäätmeid imeva uue tualeti maksumus on kokku 19,6 miljonit eurot. Hiljuti ehitatud uusim tualett kaalub 45 kilogrammi ning on 71 sentimeetrit pikk, mis teeb sellest hetkel kasutusel olevatest käimlatest 65% väiksema ja 40% kergema, vahendab BBC.

Tualett saadetakse kosmosejaama Northrop Grummani Antares kaubaraketiga, mille esialgne start pidi toimuma 1. oktoobril, kuid tehniliste raskuste tõttu startis rakett 2. oktoobri õhtul. 

Uus tualett kasutab vaakumsüsteemi abi, mis imeb astronaudi kehast väljaheiteid nullgravitatsiooni keskkonnas. Privaatsuse huvides paikneb tualett sarnaselt nagu tavalises majapidamises – eraldi kabiini sees. 

Northrop Grummani rakett Antares tarnib uue tualettruumi osana teadusvarustusest, meeskonnavarudest ja varuosadest koosnevast kaubaveost.

Kuidas kosmosetualetid töötavad?

“Kosmosetualetid kasutavad õhuvoolu, et tõmmata uriini ja väljaheiteid kehast eemale ja suunab need õigesse anumasse”, selgitas NASA. 

Twitterisse postitatud videos kirjeldas NASA naisastronaut Jessica Meir tualetti kui “vaakumsüsteemi”.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.