NASA soovib viia tuumareaktori Kuule

NASA soovib Kuule viia päikesest sõltumatu energiaallikas.Foto: Shutterstock

NASA teeb koostööd USA energeetikaministeeriumi Idaho riikliku laboriga, et luua kümnendi lõpuks Kuule missioonide tarbeks päikesest sõltumatu toiteallikas.

“Usaldusväärse ja suure võimsusega süsteemi ehitamine Kuule on inimeste kosmoseuuringute järgmine oluline samm ja selle saavutamine on meie käeulatuses,” räägib projektijuht Sebastian Corbisiero avalduses.

Kui inimeste püsiva kohaloleku toetamine sel viisil õnnestub, siis oleks järgmiseks eesmärgiks Marss. NASA ütleb, et selline lähenemine võiks pakkuda püsivat ja külluslikku energiat missioonide läbiviimiseks olenemata Kuu või Marsi keskkonnatingimustest.

“Ma loodan, et aatomienergia kasutamine toob meie Kuu ja Marsi energiaarhitektuuri plaanidele palju kasu ja isegi soodustavad innovatsiooni siin Maa peal,” ütles NASA kosmosetehnoloogia missiooni direktoraadi kaasadministraator Jim Reuter.

Reaktor ehitataks Maa peal ja saadetakse seejärel Kuule

Esitatavad plaanid peaksid sisaldama uraanikütusel töötavat reaktori südamikku, süsteemi, kuidas tuumaenergia muuta kasutatavaks energiaks, soojusjuhtimissüsteemi, mis hoiab reaktorit jahedana, ja jaotussüsteemi, mis tagab vähemalt 40 kilovatti pidevat elektrienergiat kümneks aastaks Kuu keskkonnas.

Mõned muud nõuded hõlmavad ka seda, et see oleks võimeline end välja ja sisse lülitama ilma inimese abita. Jaamaga peaks saama töötada Kuu maanduri tekilt ning seda saaks maandurilt eemaldada ja juhtida mobiilse süsteemi abil ning seda saaks transportida teise asukohta, kus saaks edasi energiat toota.

Lisaks peaks see Maalt Kuule lennutades mahtuma neljameetrise läbimõõduga silindrisse, mille pikkus on 6 meetrit ja see ei tohiks kaaluda üle kuue tonni.

Idaho riiklik labor on varem töötanud NASAga erinevate projektide kallal. Hiljuti aitas labor NASA Marsi kulgurit Perseverance toita radioisotoopide süsteemiga, mis muundab plutoonium-238 loomulikul lagunemisel tekkiva soojuse elektrienergiaks.

Autosuurune kulgur maandus Marsile veebruaris ja on seal jätkuvalt aktiivne.

Energeetikaosakond on töötanud ka selle nimel, et teha koostööd eraettevõtetega erinevate tuumaenergia plaanide osas, eelkõige uue põlvkonna väiksemate elektrijaamade osas, mis ulatuvad väikestest modulaarsetest reaktoritest kuni väikeste mobiilsete reaktoriteni, mida saab kiiresti kohapeal üles seada ja seejärel eemaldada, kui neid enam vaja ei lähe.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.