NASA uus Marsi kulgur teeks planeetide uurimise kordades lihtsamaks

Foto: NASA.

NASA näitas oma uut prototüüp Marsi kulgurit, mis suudaks ligi pääseda kohtadesse, kuhu praegused kasutusel olevad kulgurid ei saa. Agentuuri uus neljarattaline sõiduk DuAxel on võimeline end jagama ka kaheks erinevaks osaks. 

Nimelt saab DuAxel enda tagumise osa maapinna külge kinnitada ning peale seda tuleb esiosa kere küljest nööriga lahti. Uus kulgur võimaldab paremini uurida Marsi praegu ligipääsmatute kraatrite seinu, vahendab CNET.

Eelmise aasta sügisel Mojave kõrbes DuAxeli välikatse NASA videost on näha, kui hõlpsasti kulgeb rover karmil maastikul ja kuidas see ennast muudab kaheks eraldi osaks. 

“DuAxel esines selles valdkonnas suurepäraselt, näidates edukalt oma võimet läheneda sellisele maastikule, kinnitada end ja seejärel lahti siduda oma Axel rover,” sõnas robootikatehnoloog Issa Nesnas.

DuAxeli üheks väljatöötamise ajendiks on kunagi tulevikus uurida lähemalt mõistatuslikke tumedaid triipe, mis ilmuvad mõne Marsi kraatri küljele. Teadlased üritavad välja selgitada, kas neil on vesine päritolu.

Hetkel Marsi poole teel olevad kulgurid ei saa nii hästi hakkama planeedi järskude kraatritega, kuid DuAxeli taoline transformeeriv masin suudaks sedalaadi väljakutsega hakkama saada.  

“DuAxel avab juurdepääsu planeedikehade äärmuslikumale maastikule nagu Kuu, Marss, Merkuur ja võib-olla mõnele jäisele maailmale, nagu Jupiteri kuu Europa,” ütles Nesnas.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.