Nüüd on 20% maakera merepõhjast kaardistatud

Merepõhja kaart aastal 2019. Foto:GEBCO.

Kolm aastat tagasi oli maailma merepõhjast tänapäevaste standardite järgi kaardistatud vaid kuus protsenti. Tänaseks on see number tõusnud kahekümneni ning 100 protsenti loodetakse saavutada 2030. aastaks, vahendab The Verge.

Kaardistamisprojekti nimeks on Seabed 2030 ning seda viiakse läbi Jaapani Nippon Foundationi ning General Bathymetric Chart of Ocean (GEBCO) organisatsioonide koostööl.

Lisaks suurenenud teadmistele aitab merepõhja kaardistamine mõista ka tsunamide tekkimist ning kliimamuutusest põhjustatud veetaseme tõusu.

Hõlpsamalt on võimalik ka leida merepõhjust leiduvaid ressursse, näiteks mineraale, gaasi ning leida veealuste kaablite paigaldamiseks sobivaid kohti. Kaardid on avalikkusele kättesaadavad.

Organisatsioonide sõnul on praeguseks kaardistatud umbes kahekordne Austraalia suurune territoorium, ent sajaprotsendilise tulemuse saavutamiseks on vaja läbi uurida kahekordne Marsi territoorium. Et merepõhjast täpsemalt sotti saada, kasutatakse mitmeosalist sonarit.

Kuna ühel laeval läheks 93% ookeanite läbikündmiseks aega enam kui 350 aastat, põhineb ettevõtmine valitsuste, teadlaste ning kaubalaevade koostööl. Tulevikus soovitakse kasutama hakata ka mehitamata veesõidukeid.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.