Kuna õigusvaldkondi ning kohtusüsteeme on erinevaid, toimuvad ka harjutuskohtu võistlused üle maailma veidi erinevate reeglitega. Toome siinkohal näite Euroopa õiguse harjutuskohtu võistlustelt, mida korraldatakse Euroopa õigust tudeerivatele juuratudengitele juba 1988. aastast.
Euroopa õiguse harjutuskohtu võistlustele saab registreerida 3–4-liikmeline võistkond. Võistluse ülesanded on jagatud kolme erinevasse vooru, millest esimesena tuleb võistkonnal läbida kirjalik voor. Võistlejatele antakse kätte väljamõeldud kaasus, kus on kirjeldatud mõni potentsiaalne Euroopa õiguse juhtum, millega kogus päriselt rinda pista võiks.
Kaasuse kirjelduse põhjal tuleb võistlejatel koostada etteantud tähtajaks kaks kirjalikku tööd, millest üks koosneb süüdistusaktist ja tsiviilhagist ning teine kaitseaktidest ja vastusest tsiviilhagile – need kaks ülesannet võimaldavad võistkonnal näha kohtuprotsessi mõlema poole vaatenurgast.
Harjutuskohtu võistluse teine voor on suuline ning koosneb neljast piirkondlikust finaalist, kus erinevate ülikoolide võistlejad omavahel juba silmast-silma kohtuvad. Pinget voorule lisab veelgi fakt, et võistlejaid kuulavad pika kogemusega staažikad juristid, kes osalejaid nende esinemise põhjal karmi pilguga hindavad ja asjakohaseid küsimusi esitavad. Igast piirkondlikust finaalist pääseb lõplikku finaali üks võistkond, samuti ka parim kohtujurist ja komisjoni esindaja.
Võistluse võitja otsustab pingeline finaal, mis toimub Euroopa Kohtus Luksemburgis. Finaali hindamiskomisjon koosneb traditsiooniliselt Euroopa Kohtu ja Üldkohtu liikmetest, kes Euroopa parimate võistlejate esinemist hindavad. Auhindu jagatakse traditsiooniliselt parimale võistkonnale, kohtujuristile, kirjalikus voorus enim punkte saanud võistkonnale, komisjoni esindajale ja oraatorile.
Euroopa Liidu ja rahvusvaheline õigus
Kuna TalTechi õigusteaduse bakalaureuseõppekaval toimub õpe inglise keeles ning on rahvusvaheline, annab see väga head eeldused osalemiseks harjutuskohtu võistlustel üle kogu maailma. Veelgi enam: harjutuskohus on TalTechi õigusteaduse õppekavas eraldi moodul, mille eest teenib tudeng väärtuslikke ainepunkte.