Oled sa nõus, et veebilehe lugemiseks kaevandatakse sinu arvutiga pisut krüptoraha?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
encryption.jpeg

Ära imesta kui mõnele veebilehele minnes hakkab su arvuti aeglaseks jääma, sest lehekülg hakkab sinu arvel krüptoraha kaevandama.

Internetis tegutsevaid ärisid, kelle sissetulek sõltub lehe liiklusest, vaevab üks oluline probleem – kuidas teenida enda tegevusega raha nii, et kasutaja ei peaks selle eest maksma? Teatavasti internetis oleva sisu eest inimesed eriti maksta ei soovi, seega on sisu loojad sunnitud leidma aina uusi viise, kuidas külastajate pealt teenida.

Teiseks on internetis loomulikult palju halbade kavatsustega inimesi, kelle ülesandeks on samuti raha teenimine ning seda vahendeid valimata. Olgu selleks siis otsene identiteedivargus või mingit sorti pahavara loomine, millest lahti saamiseks tuleb inimesel välja käia mingi summa raha – teisisõnu lunavara.

Mõlema eelpool toodud inimgrupi jaoks ongi hiljuti tekkinud uus vahend raha teenimiseks – krüptoraha kaevandamine veebilehte külastavate inimeste arvutitega.

Kuidas toimub krüptoraha kaevandamine?

Kõigepealt kiire meeldetuletus, kuidas krüptoraha kaevandamine üldse toimib. Lihtsalt öeldes on krüptoraha kaevandamine arvutuste tegemine. Arvutusi teevad ka meie arvutid neis olevate protsessorite abiga. Seega selleks, et endale mingit kogust krüptoraha kaevandada, tuleb lasta enda arvutil teha kindlat arvutust, mis nõuab arvuti protsessori jõudu. Vastutasuks saab kasutaja enamasti pisikese koguse krüptoraha, näiteks Bitcoini.

Idee poolest on krüptoraha võimalik kaevandada ükskõik millise arvutiga, kuid viimasel ajal on hakatud enam kasutama spetsiaalselt krüptoraha kaevandamiseks mõeldud ASIC (application-specific integrated circuit chips) kiipe, mis suudavad raha kaevandada palju kiiremini kui tavaline arvuti.

Traditsiooniliselt ongi täpselt nii krüptoraha kaevandamine välja näinud. Inimesel seisab kodus mõni kasutuseta arvuti ning see rakendatakse krüptoraha kaevandamiseks kas lihtsalt sportlikust huvist või reaalsest soovist raha teenida. Teise võimalusena on inimesed spetsiaalselt kaevandamiseks mõeldud riistvara soetamisse investeerinud ning loonud suuremad kaevandamissüsteemid.

Uus viis kaevandamiseks

Viimasel ajal on aga äärmiselt populaarseks muutunud lahendused, mis kaevandavad krüptoraha teiste inimeste arvuteid kasutades. Krüptoraha kaevandamine toimib muus osas ikka nii nagu varem, kuid kaevandamiseks rakendatakse tarkvara abiga kellegi teise seadet.

Põhiliselt saab seda teha veebilehe kaudu. Kui inimene veebilehte külastama tuleb, võtab tarkvara osa tema protsessori võimsusest krüptoraha kaevandamiseks. Hiljuti katsetas taolist lahendust populaarne torrentisait The Pirate Bay, kes kaevandas külastajate arvutitega Monero krüptovaluutat. Antud sait tegi seda enda sõnul siiski mitte halbade kavatsustega, vaid põhjusel, et reklaamiraha teenimine on torrentisaidi jaoks keerukas, kuna reklaamipakkujad ei soovi end torrentilehega seostada.

Seega on mõned veebilehed rakendanud krüptoraha kaevandamist uue võimalusena veebilehte elus hoida nii, et otseselt raha ükski külastaja enda taskust maksma ei pea. Siiski tasub mainida, et vähemalt Pirate Bay näite puhul tegeles veebileht kaevandamisega külastajate teadmata.

Bitcoini väärtus tegi hiljuti taas uue rekordi. Foto: Kuvatõmmis

Erinevaid süsteeme kaevandamiseks on palju. Üks esimesi oli Coinhive, kuid praeguseks on märgatud lahendusi nagu CryptoLoot või MineMyTraffic. Lisaks sellele on loodud ka laiendusi veebilehe tüüpidele, näiteks WordPress, et lehe haldajad saaksid kaevandustarkvara mugavalt enda veebilehe külge kinnitada.

Sellele, et taolised lahendused levivad aina rohkem viitab hästi näiteks fakt, et märkimisväärselt on suurenenud teenuste arv, kes pakuvad vajalikku koodi, mis lubab veebilehe külastajate pealt krüptoraha kaevandada.

Pätid ei puhka

Loomulikult proovivad kohtades, kus on võimalik inimeste teadmata nende pealt raha teenida, oma osa saada ka küberpätid. Seega lisaks sellele, et on tekkinud veebilehti, kes üritavad end taolisel viisil elus hoida, on tekkinud ka palju häkkerite loodud veebilehti, mis on spetsiaalselt loodud inimeste arvutite pealt raha teenimiseks.

Nimelt kasutavad häkkerid täpselt sama meetodit, kuid mitte enda loodud veebilehtedel, vaid sisse murtakse võõrastesse, kehva turvalisusega veebilehtedele ning paigaldatakse sinna tarkvara, mis hakkab seejärel pahalasele raha kaevandama. Seega võib kasutaja arvuti tema teadmata rakendada krüptovaluuta kaevandamiseks ning valmivad kübersendid lähevad hoopis kolmanda isiku ning mitte lehe omaniku taskusse.

hacker_katy_levinson_flickr.jpg

Ühe taolise koodi, mis lubab veebilehe kaudu krüptoraha kaevandada, leiutas meeskond nimega Coinhive Project. Kui kood kõigepealt välja lasti, võis seda kiirelt leida mitmetelt veebilehtedelt ning sealhulgas ka Coinhive’i tarkvara koopiaid, mis kaevandasid krüptoraha kolmandate isikute tarbeks. Praeguse seisuga on Coinhive enda koodist välja lasknud spetsiaalse kinnitatud versiooni, mis vajab toimimiseks veebilehe valdaja kinnitust. Seega ei tohiks mainitud tarkvara enam olla võimalik veebilehe haldaja teadmata paigaldada. Siiski nagu mainitud, on praeguseks juba mitmeid erinevaid versioone kaevandustarkvarast.

Tehnoloogia on noor

Kuigi krüptoraha kaevandamine on toimunud juba aastaid, siis taoline veebilehtede kaudu külastajate arvuteid kasutades kaevandamine on uus nähtus. Seega on ka keeruline öelda, kuhu selline tegevus välja võib viia.

Üks võimalus on, et see sureb kiirelt välja. Seda põhjusel, et näiteks Google plaanib kaevandustarkvarade tuvastamiseks lisada ennetusfunktsiooni Chrome veebibrauserisse, mis ei lase taolistel lahendustel inimeste arvuteid kasutada. Põhiliseks põhjuseks selle taga paistab olevat, et suuresti toimivad sellised kaevanduslahendused arvutikasutaja enda teadmata ning see ei pruugi neile meeldida.

Teine võimalus on, et välja on kujunemas uus viis veebis sisu loojatele tasuda. Kui praegu tuleb tasulisele sisule ligipääsemiseks luua kasutaja ning maksta igakuist tasu, siis võib-olla saab tulevikus selle asemel enne lehele sisenemist kinnitada, et kasutaja nõustub, et lugemise ajal kasutatakse tema arvutit sisu looja jaoks krüptoraha kaevandamiseks. Paljuski sõltub lahenduse tulevik ilmselt sellest, mida teevad suurfirmad. Kui Google ning teised veebibrauserite valmistajad otsustavad, et sellised süsteemid tuleb ära keelata, siis ilmselt nii ka läheb. Kui aga otsustatakse, et asi jäetakse veebilehe omanike enda lahendada, siis on võimalused lahtised.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.