Teadus ja tulevik

Päriselu käpapatrull? Uuring tõi välja ootamatu seose kuritegevuse ja koerajalutajate vahel

Rohkem koeri, vähem kuritegevust: värske uuring tõestab, et koerajalutajad aitavad naabruskonda patrullida.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

  • TalTechi Arengufond kutsub:
  • toeta Ukraina tudengite õpet.
  • Anneta siin!

Kui otsid uut elukohta, tuleb edaspidi silmas pidada, et rohke koeraga jalutajate arv on igal juhul boonuseks: nimelt selgus ühest uuringust, et piirkonnas, kus koertega rohkem jalutatakse, on ka vähem kuritegevust, sealhulgas vargusi, tapmisi ja kallaletunge, kirjutab ScienceDaily.

Koerajalutajad patrullivad naabruskonnas

Ohio osariigi ülikoolis läbiviidud uuring leiab, et naabruskondades, kus koerajalutajaid on rohkem, on ka vähem kuritegevust. Sellel on teadlaste arvates üsna loogiline põhjus.

Nimelt ütles uuringu juhtautor ja Ohio osariigi ülikooli sotsioloogia doktorant Nicolo Pinchak, et koertega jalutajad toovad tänavatele rohkem silmapaare, mis võib omakorda pärssida kuritegevuse levikut. Samuti peab konkreetse piirkonna elanike vahel olema usaldus.

“Inimesed, kes oma koertega jalutavad, patrullivad oma naabruskonda. Nad näevad, kui asjad pole korras ja kui piirkonnas viibib kahtlaseid isikuid. Selline tegevus võib kuritegusid ära hoida ja ennetada,” ütles ta.

Uuringus kasutati erinevaid andmeid

Uuringu kaasautori Christopher Browningu sõnul on sotsioloogid juba pikalt väitnud, et vastastikuse usalduse ja kohaliku järelevalve sümbioos teatud naabruskonnas võib kurjategijaid sealt eemale peletada.

Siiski polnud teadlased leidnud sobivat meetodit, kuidas elanikud kodukoha tänavaid jälgivad. “Arvasime, et koerte jalutamine esindab seda päris kenasti, mistõttu on see ka üks põhjuseid, miks me selle uuringu otsustasime teha,” ütles ta.

Uuringu jaoks tutvuti Ohio osariigis asuva Columbuse linna kuritegevuse statistikaga aastatel 2014–2016. Samuti kasutati ühe turundusettevõtte poolt varasemalt läbiviidud uuringu tulemusi, kes uurisid kohalikelt elanikelt 2013. aastal, kas neil on kodus koer.

Et olulisel kohal on ka elanikevaheline usaldus, võeti aluseks varasemad andmed uuringust, kus elanikud pidid hindama, kas nende naabruskonnas liikuvaid inimesi saab usaldada või mitte.

Koerte jalutamine toob inimesed üksteisele lähemale

Kõiki andmeid põhjalikult analüüsides selguski, et usaldus naabrite vahel on väga oluline tegur kuritegevuse ärahoidmisel, kuna inimesed aitavad üksteisel suurema tõenäosusega võimalikke ohte märgata ning annavad nendest teistele teada.

Siiski pole usaldus ainus tegur: naabruskondades, kus koerajalutajaid oli rohkem, oli kuritegevus veel madalam kui piirkondades, kus koeri oli vähem. Seega on just koerajalutamisel otsene mõju kuritegevuse ärahoidmisel.

“Kui inimesed jalutavad koertega, on neil suurema tõenäosusega vestluseid teistega, kellel on ka koer. Sageli teatakse ka üksteise ja koerte nimesid, tänu millele on inimesed paremini kursis, mis nende kodu ümber toimub. Seega osatakse ka võimalikke ohte paremini märgata,” ütles Pinchak.

Niisiis tasub elamiseks valida piirkond, kus valitseb elanikevaheline usaldus ning elab palju koeri, kuna seda väiksem on tõenäosus langeda röövi või kallaletungi ohvriks. Et koera omamisel on teaduslikult tõestatult ka teisi positiivseid mõjusid, on käesolev uurik Pinchaki sõnul järjekordne põhjus, miks koerad inimestele head teevad.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.