Teadus ja tulevik

Rasket haigust põdev Briti teadlane lasi end muuta maailma esimeseks “küborgiks”

Foto:Pixabay

Rubriiki toetab

Ole tulevikuks valmis!
Võta vastu #AIväljakutse
Registreeru kohe!

Briti teadlane Dr. Peter Scott-Morgan, kellel diagnoositi mõni aeg tagasi lihashaigus MND, teatas äsja, et temast sai maailma esimene “küborg”. 61-aastane teadlase sõnul aitas läbikäidud protsess uuendada nii oma keha kui ka aju, sealjuures panustades robotite ja inimeste küberneetilisse arengusse.

Protsess hõlmas toitmistoru sisestamist otse mehe kõhupiirkonda ning kateetri lisamist põie juurde, mis lubab tal söömise ning tualetiskäimisega ise tegeleda. Neelamispiirkond korraldati samuti ümber, et sülg ei satuks kogemata kopsudesse.

Kõnelemine toimib nüüd tehislikult ning temaga kaasas olev ekraan kuvab soovitud näoilmeid ning žeste. Mehe peal katsetatakse ka silmade jälgimistehnoloogiat, mis lubab tal kontrollida mitut arvutit korraga ning anda talle kuni ekraanini perfektse nägemise.

Liikumiseks sai teadlane uue ratastooli, millega on võimalik seista, maas lebada ning piisava kiirusega ringi liikuda. Mehe enda sõnul oli ta oma peatses surmas kindel, et “küborgiks” muutmine on need lootused kustutanud.

MND-nimelist haigust soovitab ta põdejatele kasutada kui võimalust teaduse arendamiseks. Motoneuroni haigus on lihastõbi, mis võtab ohvrilt nii võime kõndida, rääkida kui ka inimväärselt elada.

Täpsemalt saab Morgani kohta edasi lugeda siit!

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.