Saage tuttavaks! See Ukraina noorim minister sundis Silicon Valleyt Venemaale vastu astuma

Ukraina asepeaminister Mykhailo Fedorov.Foto: Shutterstock

Riigi noorim kabinetiminister 31-aastane Mykhailo Fedorov muutis valitsuse vaikse Twitteri konto kahuriks, et suruda maailma suurimaid tehnoloogiaettevõtteid Venemaalt lahkuma.

Pea seitse kuud tagasi tegi üks Ukraina asepeaministritest Mykhailo Fedorov palverännaku Silicon Valleysse, et arutada oma riigi digitaalset ümberkujundamist. Ta postitas toona Facebooki foto, kus poseeris koos Apple’i tegevjuhi Tim Cookiga Palo Altos Californias, ja nimetas meest “maailma tõhusaimaks juhiks”.

1. märtsil edastas Fedorov Cookile Twitteri kaudu aga üsna konkreetse sisuga sõnumi: blokeerige juurdepääs App Store’ile Venemaal.

“Nad tapavad meie lapsi, nüüd tapke nende juurdepääs!” säutsus ta, märkides postituses Cooki.

Ajal, mil Venemaa pommitas Ukrainat rakettidega, alustas Fedorov  oma survekampaaniat maailma võimsaimate tehnoloogiaettevõtete suunas, et nad võtaksid kasutusele meetmeid Venemaa propaganda sulgemiseks ja Venemaa muust maailmast lahti ühendamiseks. 

Selle protsessi käigus on temast saanud tehnoloogiatööstuse peamine agitaator, kes on suutnud tehnoloogiahiidusid mõjutada alluma poliitilistele nõudmistele. Lisaks on märkimisväärne, et Fedorov on suutnud seda teha ilma seadusi kehtestamata või majanduslikku mõjuvõimu kasutamata, kirjutab The Washington Post.

Fedorovi asetäitja Aleks Bornjakovi sõnul pöördus Ukraina asepeaminister abi saamiseks umbes 50 ettevõtte poole. Samal ajal on tema alluvad kulisside taga näinud vaeva koos Ukraina väljarändajate võrgustiku ja teiste riikide regulaatoritega, et ettevõtted tegutsema panna. 

Kogu see töö ja vaev kandis vilja. Pärast seda, kui Fedorov Venemaa sissetungi kohta Twitteris säutsuma hakkas, otsustasid Facebook ja YouTube Venemaa riigimeediat tõrjuma hakata ning Google otsustas Ukraina kodanike turvalisuse kaitsmiseks keelata mõned Google Mapsi funktsioonid. 

Samuti võib öelda, et Fedorovi Twitteri säuts, mille ta suunas otse Cookile säutsus, peatas kogu Apple’i toodete müügi Venemaal.

“Tema võime tekitada rahvusvahelist arvamust ja arvamusi tehnoloogiaettevõtetes on erakordne,” ütles Atlantic Councili vanemteadur Emerson Brooking, kelle tööks on uurida, kuidas sotsiaalmeediat sõjapidamises kasutatakse. 

“Traditsiooniliselt on avalikku survet avaldanud ainult USA ja teised riigid üle maailma on tõesti hädas olnud.”

31-aastane Ukraina minister Fedorov on aga õppinud veebis väljakutse esitamise kunsti – ta on nii osav, et ei peljanud seda isegi kasutada tehnikatööstuse kõige vastuolulisema säutsuja Elon Muski abistamiseks. Bornjakovi sõnul ei õnnestunud Fedorovi meeskonnal sissetungieelsetel kuudel Muskiga kohtuda. 

26. veebruaril tegi Fedorov osava lükke esitades Muskile Twitteris väljakutse. 

“@elonmusk, kui te üritate Marsi koloniseerida, proovib Venemaa Ukrainat okupeerida!” säutsus ta, paludes Tesla tegevjuhil saata Ukrainasse Starlinki satelliit-Interneti-süsteemid, mis on oluline vahend võrgus püsimiseks.

Musk vastas samal päeval, et satelliidid on teel. Fedorov säutsus paar päeva hiljem, et süsteemid on saabunud.

Enne Vene vägede tungimist Ukrainasse juhtis Fedorov ligikaudu 250 inimesega ministeeriumi, mille eesmärk oli ühendada rohkem ukrainlasi Internetti, digiteerida passe ning tuua riiki kõrgtehnoloogilisi töökohti ja ettevõtteid. Ta sai selle töö pärast seda, kui aitas Ukraina presidendil Volodõmõr Zelenskil 2019. aasta valimistel ülekaalukalt võita.

“Esimest korda kuulsin Fedorovist siis, kui Zelenski tegi Ukrainas oma digikampaaniat. Ta juhtis kampaaniat ja põhimõtteliselt oli see nii edukas, et Zelenskist sai presidendi,“ rääkis Ukraina Ameerika tehnoloogiaettevõtja Denys Gurak, kes on pärast sõja puhkemist aidanud Ukraina valitsusel luua sidet USA tehnoloogiaettevõtetega. “Ka Fedorovi invasioonieelne töö ministrina oli edukas, aidates paika panna veebitööriistad koroonaviiruse vaktsiinipasside jaoks,” lisas Gurak.

Kogu oma ametiaja jooksul reisis Fedorov mööda maailma, kohtudes regulaarselt tipptehnoloogiaettevõtete ametnikega. Eelmise suve lõpus käis ta koos Zelenskyga Californias Apple’i kosmoselaevakujulises peakorteris visiidil, kus arutas Cookiga Apple Store’i toomisest Ukrainasse ja sellest, kuidas Apple saaks aidata kaasa Ukraina rahvaloendusel ning hariduse ja tervishoiu laiendamisel riigis. 

Tema Twitteri, Instagrami ja Facebooki lehtedel mainitakse kohtumisi Suurbritannia digiteenuse Amazoni, Facebooki juhi Sheryl Sandbergi ja Google’i valitsusasjade asepresidendi Karan Bhatiaga.

Siis alustas aga Venemaa sõjategevusega ja kõik muutus.

“Kui sõda algas, võtsime nendega kohe ühendust, pidades silmas teistsugust tegevuskava,” ütles Bornjakov.

Fedorov, Bornjakov ja nende põhimeeskond korraldasid sõja esimesel nädalal avalikustamata kohast ülemaailmset kampaaniat. Mõnikord tegid nad tööd maa all varjendites ja keldrites kasutades vaid oma telefone. 

 Pärast sissetungi algust oli Bornjakovi sõnul nende esmaseks prioriteediks kriitilise infrastruktuuri kaitsmine küberrünnakute eest ja valitsuse digitaalteenuste toimimise jätkamine. Kuid siis hakkasid nad mõtlema, kuidas saaksid suurettevõtteid survestada Venemaad karistama.

Kuna ettevõtted muutsid terve sõja esimese nädalavahetuse Venemaa propagandat puudutavaid reegleid, vastas Fedorov kõigile tehnoloogiahiidudele reaalajas. Pühapäeval tänas ta Facebooki globaalsete suhete presidenti Nick Cleggi sammude eest Venemaa riigimeedia piiramiseks, kuid nimetas seda “väga esimeseks sammuks”. 

“Metaverse’is pole sõjakurjategijatele kohta,” sõnas Fedorov. Ta hoidis üleval pidevat survet, võrreldes ettevõtete vastuseid avalikult.

“Meta astub sammu, et sulgeda Vene valed. Millal @YouTube?” säutsus ta. Ja vaid päev hiljem teatas YouTube, et järgib Metat Venemaa riigimeedia piiramisel Euroopas.

Fedorov on tegi ka väga otseseid pöördumisi krüptokogukonna poole, kutsudes suuremaid börse Venemaa kasutajaid blokeerima ja suuri krediitkaardiettevõtteid blokeerima teenuseid Venemaal.

Ministeeriumi meeskond suhtles pidevalt selliste ettevõtete nagu Google, Apple ja Meta ametnikega. Töötempo blokeerimise osas oli pingeline. “See on nagu otsene vestlus, nii et iga paari tunni tagant tuleb midagi ja me lihtsalt proovime reageerida,” ütles Bornjakov.

Üks, mida see kõik ei ole aga suutnud lõpetada, on reaalne sõjategevus Ukraina pinnal. 

Brooking ütles, et Fedorovi ja ülejäänud Ukraina valitsuse agressiivne ja pidev sotsiaalmeedia surve on aidanud neil infosõjas Venemaast ette jõuda. “See, kuidas ta on Twitterit kasutanud ja laiemalt nii Ukraina ministeeriumid kui ka üksikud poliitikud neid platvorme kasutavad, aitab mõista, et algusest peale on tegemist olnud ka infokonfliktiga. Ja nemad olid selleks valmis,” ütles ta. 

Seda tõestab ka tõsiasi, et aastataguse 98 Twitteri jälgija asemel on Fedorovi kontol nüüd üle 290 000 jälgija.

Lõppeesmärk on aidata sõda võita, pöörates maailma ja Venemaa enda rahva arvamuse Putini ja tema valitsuse vastu. “Pange Venemaa äriringkond ja tavalised venelased tundma seda, mida meie tunneme,” ütles Bornjakov. «Kui Venemaal on kõik hästi, siis inimesed ei hakka küsimusi esitama. Aga kui suured platvormid ja kogu kodanikumaailm, kodanikuühiskond tegutsema hakkavad, annab see neile signaali, et nende valitsuse tegevus on vastuvõetamatu.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.