Teadus ja tulevik

Saturni kaaslase pinna all võib peituda ookean

See Surmatähte meenutav planeet võib endas peita soolase vee ookeani.Shutterstock

Rubriiki toetab

Teadlased tegid hiljuti kindlaks, et ühe Saturni kaaslase ehk Mimase-nimelise kuu pinna all võib peituda soolase vee ookean. Ja mis veelgi põnevam – selliseid kaaslasi on meie päikesesüsteemis veel.

Peidus pinna all

Kui varasemalt on vett otsitud planeetide pinnalt, on järjest rohkem andmeid lisandunud selle kohta, et tegelikult tuleks otsingutes suunduda planeetide sisemusse. Uute andmete põhjal võib Mimaselt avastatud salaookean tähendada, et meie päikesesüsteemis leidub elu rohkem kui seni arvatud.

Muide, Mimase ehk Saturni ühe kaaslase väljanägemine on paljudele tuttav “Tähesõdade” filmist – nimelt meenutab see paljudele fännidele Surmatähte ehk planeedikujulist kosmoselaeva. Nüüd aga on selgunud, et selle kuu kraatriterohke pind peidab endas ei midagi muud kui 25–30 kilomeetri sügavusel asuvat soolase vee ookeani.

“Kuna Mimase pind on tugevalt kraatritega kaetud, arvasime, et see on lihtsalt külmunud jääplokk,” ütles NASA ookeanimaailmade teadusuuringuid juhtiv dr Alyssa Rhoden.

“Kui Mimasel on ookean, esindab see uut väikeste ja varjatud ookeanimaailma klassi, mille pind ei reeda ookeani olemasolu,” lisas ta. “Selgub, et Mimase pind pettis meid ning uus teadmine on oluliselt laiendanud potentsiaalse elamiskõlbliku maailma määratlust.”

Teadlaste hüpoteesi kinnitamiseks on tarvis Mimase soojusvoogu regulaarselt mõõta.

Neid leidub veelgi

“Surmatäheks” kutsutav Mimas pole aga kaugeltki ainuke planeet, millelt pinnaalune ookean on leitud. Nimelt on NASA teadlased veendunud, et ka Jupiteri kaaslasel Europal peitub sarnane soolase vee ookean.

Sama järeldus on tehtud ka päikesesüsteemi suurima kuu Ganymedese ja Callisto kohta, kus võib ookeani sügavus ulatuda kuni 10 kilomeetrini. Seega kehtib ka teaduses kuldreegel: ära hinda raamatut selle kaane järgi.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.