Teadus ja tulevik

SpaceX tahab lendavate ruuteritega öötaevast igaveseks muuta

Foto:SpaceX.

Rubriiki toetab

Elon Muski kosmoseagentuur SpaceX paiskas hiljutiStarlink projekti raames taevalaotusesse 60 satelliti, mis hakkavad juhtima firma ideed koondada ümber Maakere tuhandeid omasuguseid. Eesmärgiks on luua ülemaailme ligipääs internetile kõikvõimalikest kohtadest, vahendab CNET.

Ettevõtte plaanid hoogsad ning 2020. aasta lõpuks loodetakse üles saate 1600 “lendavat ruuterit”, millest paljud on suvises öötaevas väga eredalt nähtavad. Hollandi Dwingeloo Radio Observatory astronoomide sõnul muudab see öötaeva pilti tuntuavalt.

Kuigi simulatsioonide põhjal jääb suurem osa sateliitidest inimsilmale nähtamatuks, eksisteerib siiski üks hulk pidevalt nähtavaid kaaslasi. “See tähendab, et võime sisuliselt igal võimalikul hetkel näha enam kui sadat valgustäppi üle taevalaotuse tuiskamas,” räägib Hollandi astronoom Cees Bassa.

Inimkond on alates kosmosevõidujooksu algusaegadest orbiidile viinud umbes 9000 sateliiti. SpaceX on kokku planeerinud taevasse tõsta 12 000 tehiskaaslast ning kogu protsess on kooskõlastatud Rahvusvahelise Telekommunikatsiooniühinguga.

Paraku on ambitsioonikas plaan saanud ka omajagu kriitikat. Erinevad observatooriumid on märkinud, et liiga suur sateliitide arv võib pärsida kokkupõrkevastaste programmide töövõimet. Lisaks on kõrge tihedusega orbiidiliikluse kontrollimine ülimalt raske, sest juba väike avarii võib tekitada nn “Kessleri sündroomi”, mis muudab orbiidi pidevate kokkupõrgete järel ligipääsmatuks kõnnumaaks.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.