Taani teadlased otsivad lahendust, kuidas salvestada rohelist energiat kivimisse

Taani teadlased otsivad võimalusi tuule- ja päikeseelektri salvestamiseks vulkaanilisse kivimisse basalti.Foto: Shutterstock

Taani teadlased rajasid näidistehase, kus viiakse läbi GridScale’i innovatsiooniprojekt, mille eesmärk on teha läbimurre tuule- ja päikeseelektri salvestamisel vulkaanilisse kivimisse basalti, kirjutab Technology.org.

Väljakutse energia salvestamisel

“Seni on olnud suurim väljakutse täielikut taastuvenergiale üleminemisele see, et me ei oska veel tuulise ja päikeselise ilmaga toodetud elektrit hilisemaks kasutamiseks salvestada,” sõnas GridScale’i tehnoloogia taga oleva kliimatehnoloogia ettevõtte Stiesdal Storage Technologies asutaja Henrik Stiesdal.

Ta lisas, et nõudlus ja tootmine ei käi sama mustri järgi ja sellele probleemile pole veel kaubanduslikke lahendusi, kuid loodetavasti suudetakse need planeeritava energiasalvestussüsteemiga välja töötada. 

Energiavarustus pikemaks perioodiks

Projekti keskmes on isoleeritud teraspaakides 600 kraadini kuumutatud hernesuurused kivimid, kuhu salvestatakse elektrienergiat. Teadlaste hinnangul võib sellest saada odav ja tõhus alternatiiv päikese- ja tuuleenergia liitiumakudesse salvestamisele.

Kui seni kasutatud liitiumpatareid on kulutõhusad energia tarnimiseks vaid lühikesteks, kuni neljatunnisteks perioodideks, siis GridScale’i elektrisalvestussüsteem toetab kulutõhusalt elektrivarustust ka pikemateks perioodideks, mis kestavad ligi nädala.

Basalt on odav ja jätkusuutlik materjal, mis suudab salvestada suurtes kogustes energiat väikestesse ruumidesse.  

Tuleb muuta energiasüsteemi toimimist

Üleminek taastuvenergiale muudab energiasüsteemi toimimist, sest tuule- ja päikeseenergiat ei toodeta tingimata hetkel, kui seda kasutamiseks vaja läheb, mistõttu tulebki energiat salvestada.  

“Seetõttu peame selgitama välja, kuidas saab tehnilist projekti kõige paremini kohandada energiasüsteemiga ning millistes riikides ja millal on keskkonnasäästlikul üleminekul tehnoloogial suurim väärtus,” nentis Aarhusi ülikooli masina- ja tootmistehnika osakonna dotsent Gorm Bruun.  

Ta lisas, et välja püütakse selgitada energiatehnoloogiate kombinatsioon, mis pakub salvestuslahendusele suurimat väärtust. “Ma arvan, et kivihoidlate tehnoloogial on tohutu potentsiaal paljudes kohtades üle maailma ja see võib olla rohelise energia tootmise üleminekul suureks eeliseks.”

Oluline samm taastuvenergia arengus

“Arendame praegu salvestustehnoloogia prototüüpi, et saada vastuseid taastuvenergia salvestamise probleemi lahendamiseks. See on üks suurimaid väljakutseid jätkusuutliku energia arengule kogu maailmas,” selgitas projekti partneri energiakontsern Andel arendusjuht Ole Alm. 

Innovatsiooniprojekt “GridScale – kulutõhus suuremahuline elektrihoidla” kestab kolm aastat ning selle kogueelarve on 4,7 miljonit eurot. Projekti rahastatakse 2,8 miljonit eurot energiatehnoloogia arendamise ja tutvustamise programmist.

GridScale’i prototüübist saab Taani elektrisüsteemi suurim hoidla ja praegu on selle peamiseks proovikiviks muuta ladustamispaind elektriturgudel kättesaadavaks viisil, mis pakub parimat võimalikku väärtust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.