Rubriiki toetab
- AI-d pole vaja karta!
- Elements of AI kursus
- Kursus on kõigile tasuta!
Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land ja SYNLAB Eesti OÜ juhatuse esimees Rainar Aamisepp sõlmisid koostöölepingu uute diagnostikameetodite ja seadmete väljatöötamiseks. Koostöö eesmärgiks on eelkõige SARS-CoV-2 viirusnakkuse kliiniliste ja patsiendimanuste kiirtestide väljatöötamine. Uudse meetodiga kiirtest on mõeldud eelkõige perearstidele ja mitte koduseks kasutamiseks. Kiirtestiga saab määrata lisaks koroonaviiruse olemasolule ka selle kontsentratsiooni.
Uudne lähenemine põhineb Tallinna Tehnikaülikooli biofunktsionaalsete materjalide teaduslaboratooriumis välja töötatud molekulaarse jäljendamise tehnoloogial. Selle tehnoloogia abil tekitatakse polümeeri struktuuris nn “mälupesad” (sünteetilised retseptorid), mis kohtudes näiteks viiruseosakestega on võimelised neid selektiivselt siduma polümeeri struktuuri. Need sünteetilised retseptorid tunnevad ära sihtmolekuli (nt viirusosaksed) sarnase põhimõtte järgi nagu bioloogilised retseptorid (nt antikehad), kuid on võrreldes nendega omaduste poolest stabiilsemad ja odavamad.
Kiirtesti valmistamiseks ühendatakse kunstlik retseptor, mis tagab testi selektiivsuse viirusvalgu (antigeeni) suhtes, sensorkiibiga. See etapp kätkeb endas rea tehnoloogilisi protsesse: valgu sidumine sensorkiibi pinnaga, polümeeri süntees valgu ümber ja lõpuks valgu eemaldamist polümeeri struktuurist. Tulemusena on viirusvalgu suhtes selektiivse sünteetilise retseptoriga kaetud sensorkiip, mis on kasutamiseks valmis (vt. joonis). Teadustöö järgmises etapis on vaja välja töötada lahendus, et valmistada sensorkiipe kiiresti ning suurtes kogustes. Sensorkiibid pakendatakse ja on valmis viirusnakkuse analüüsiks.