Tallinna Tehnikaülikool mõõdab Kirde-Eestis raskmetallide saastet droonide ja vihmausside abil

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Aru lubjakivikarjäär. Foto: Virumaa Teataja

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) Tartu kolledži insener Rinaldo Rüütli koostöös emeriitprofessor Mari Ivaskiga katsetab Kirde-Eesti tööstusaladel keskkonna ja ehitiste kaugseiret droonidega.

Droonidega soovitakse kaardistada raskmetallide saastet Kunda Nordic Tsementi kinnistul. Uuringu läbiviimiseks kasutatakse tavalist drooni, kuid TalTechi insenerid on seda täiendanud RGB, infrapuna ja multispektraalkaameratega. Rüütli sõnul proovivad nad droonile paigaldada ka lidari.

Ainulaadne automatiseerituse tõttu

Kuigi droonide kasutamine vaatluseks ning inspekteerimiseks on juba küllalt levinud, teeb inseneri kinnitusel uuringu unikaalseks andmete automatiseeritud kogumine. TalTechi insener töötleb andmeid spetsiaalse tarkvaraga, mida Itaalia teadlased on juba kasutanud raskmetallide saaste prognoosimiseks.

Uue lähenemisega hoitakse kokku nii aega kui ka  ressursse.

“Droonidega saame kaardistada kindlad alad, kust peame hakkama proove võtma. See aitab välitööde ja analüüside pealt raha kokku hoida,” lisas ta.

Raskmetallide saaste määratakse taime- ja loomaliikide abil

Raskmetallide saastet hakatakse Kundas määrama taime- ja loomaliikide abil. Mullast proovide võtmise asemel jälgitakse keskkonnaseisundit muutustega taime- ja loomaliikide käitumises. Nõnda saadakse täpsem ülevaade saasteainete mõjust elusorganismidele.

Sellise meetodi kasutamisel on rida eeliseid, mis võimaldavad kindlaks teha saastaja kaudseid mõjusid. “Meetod lisab ajateguri, kuna võimaldab vaadelda olevikku ja minevikku ning prognoosida keskkonnatingimuste mõju tulevikus,” märkis insener.

Rüütli sõnul kasutavad nad mõõtmiste teostamiseks vihmausse, kes elavad praktiliselt igas mullas, neid on lihtne koguda ning nende reaktsioon saastajale on mõõdetav ja reprodutseeritav.

Vihmaussidesse talletunud raskmetallide kogused on arvestatavad ka sel juhul, kui mullas on saasteainete kogused väikesed. Sellest tulenevalt on võimalik raskmetallide saastet tuvastada juba lekke algfaasis.

Kuna uuring kestab veel, on Rüütli sõnu veel vara esialgsetest tulemustest rääkida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.