Teadus ja tulevik

TalTech ja Ida-Tallinna keskhaigla hakkavad virtuaalreaalsuse abil patsiente ravima

Foto: montaaž

Rubriiki toetab

TalTechi virtuaaltuurile?

Alusta siit!

Tallinna Tehnikaülikool ja Ida-Tallinna Keskhaigla alustavad koostööd, kus patsientide taastusraviks kasutatakse virtuaalreaalsust.

“On ruum, kuhu on paigaldatud virtuaalreaalsuse keskkond. Andurid, käsiseadmed ja prillid. Patsiendile antakse ette ülesannete komplekt, mida ta peab sooritama ning seda sooritust mõõdetakse ja selle läbi hinnatakse, kuidas patsient on paranemas,” räägib Tauno Otto, TalTechi inseneriteaduskonna professor.

Lahendus on mõeldud eelkõige kognitsioonilangusega patsientidele ehk inimestele, kes on hiljuti üle elanud insuldi ning nüüd sellest taastuvad. Läbi harjutuste saavad nad taas arendada nii motoorika, kui ka kognitiivseid võimeid. Mida kiiremini insuldi järgselt raviga alustatakse, seda efektiivsemalt aju taastub.

Uudne lähenemine taastusraviks saab võimalikuks tänu TalTechi ja Idatallinna Keskhaigla eelmisel aastal alguse saanud koostööle, kuhu nüüd lisandub ka Itaalia Teadusnõukogu instituut STIIMA-CNR.

Just viimaste poolt on välja arendatud ülesanded, mida patsiendid virtuaalkeskkonnas läbi teha saavad.

“Need on hästi inimsõbralikud. Sa pead minema poodi, sulle antakse ette ostunimekiri ja virtuaalselt pead sa riiulitelt ülesse leidma õige kauba, asetama selle korvi ja ülesandel on ka teine etapp, sa pead võtma õige raha ja sellega kassas maksma. See treenib  nii käelist tegevust, aga ka mõttelist tegevust,” räägib Otto. Hindamine viiakse läbi vaadeldes virtuaalkeskkonna poolt genereeritavaid andmeid ning analüüsides seeläbi ka patsiendi arengut.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.