Teadus ja tulevik

TalTech loob äpi, millega tahetakse muuta tarbijate mõtteviisi kaugküttest

NutiKK äpp. Foto: TalTech

Tallinna Tehnikaülikoolis (TalTech) on loomisel mobiiliäpp, millega tahetakse muuta tarbijate senist mõtteviisi kaugküttest. Äpi eesmärk on tarbijaid harida ning informeerida kaugkütte võimalustest ning selle keskkonnasõbralikkusest.

Äpp NutiKK annab kasutajatele ülevaate, millist kütust või energiaallikat selle piirkonna hoonete soojusega varustamiseks kasutatakse.

Äpp saab valmis 2018. aasta lõpuks ning praegu hõlmab see Tallinna, Haapsalu ja Keilat.

Äpi loomiseks saadi ajend doktoritööst

TalTechi vanemteaduri Anna Volkova sõnul võib tarbijate teadmatus ja infopuudus viia olukorrani, kus tarbijad pole huvitatud kaugküttesüsteemi kasutamisest ja võivad eelistada teisi soojusallikaid. Üheks põhjuseks võib olla arusaam, et kaugküte ei ole keskkonnasõbralik.

Sellise järelduseni jõudis Vladislav Mašatin energiatehnoloogia instituudis kaitstud doktoritöös.

“Tarbijate harimine ja informeerimine on väga oluline ja selline mobiilirakendus on hea võimalus mõjutada tarbijate mõtteviisi. Euroopas on mõned kaugkütteettevõtted sarnaseid rakendusi loonud, kuid riiklikul tasandil pole seda meie teada veel tehtud,” ütles Volkova.

Rakenduse arendusega alustati tänavu kevadel ning selle tööpealkirjaks on NutiKK (NutikasKaugKüte). Tänaseks on loodud rakenduse kontseptsioon ja struktuur ning esimest prototüüpi on plaanis esitleda 2018. aasta lõpus. Volkova kinnitusel on TalTechil tulevikus plaan rakendust laiendada teistele Eesti kaugküttepiirkondadele.

“Äpi kasutajad saavad kaugkütet võrrelda teiste soojusvarustuse lahendustega ning näevad seoseid, kuidas muutused tarbijate käitumises mõjutavad kogu kaugküttesüsteemi ja kuidas süsteemi üleminek neljanda põlvkonna kaugküttele muudaks primaarenergia tarbimist ja CO2 emissioone,” sõnas Volkova.

Volkova ei julge kindlalt väita, et ühtegi analoogset äppi ei ole maailmas juba loodud, kuid temale teadaolevalt on TalTech selles osas esimene. Praegu on maailmas levinud kaugkütet reguleerivad äpid, kuid sellist, mille eesmärk on tarbijat harida ning informeerida, veel ei eksisteeri.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.