Teadus ja tulevik

TalTech saab küberturvalisuse operatsioonide keskuse, mis hakkab ülikooli küberrünnakute eest kaitsma

Lunavara poolt krüpteeritud arvuti. Foto: Rob Engelaar/Scanpix

Rubriiki toetab

TalTechis on moodustamisel küberintsidentide seire meeskond (CERT). Seda juhib loodav küberturvalisuse operatsioonide keskus (SOC), mille eesmärgiks on kaitsta tudengite, ülikooli töötajate ja erinevate uurimisgruppide andmeid küberrünnakute eest. Samuti annavad uued üksused tudengitele võimaluse tegeleda süvitsi küberturvalisuse teemadega.

CERT ehk Computer Emergency Response Team uurib ja lahendab küberkaitsega seotud probleeme, jagab informatsiooni ning teavitab erinevatest turvaohtudest.

Meeskonna töö seisneb peamiselt võrguliikluse monitooringuga, teenuste ja serveritega jm oluliste komponentide logide kogumisega. Tulevase TalTech CERTi turbeteenuste juht Risto Vaarandi ütles, et lisaks tehnilisele poolele on väga olulised ka inimesed, kes kogutud infot analüüsivad, kuna ilma sisulise analüüsita on tehnilisest osast vähe kasu.

Infotehnoloogia teaduskonna küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskuse juht Rain Ottis selgitas, et lisaks TalTechi turvalisuse tõstmisele tekib oluline platvorm küberturbealase teaduse edendamiseks ning küberkaitsest huvitatud tudengitele praktilise kogemuse pakkumiseks. „Nii saame kindlad olla, et TalTechi teadus- ja õppetöö käivad ühte jalga nö päris eluga,“ rõhutas Ottis.

Küberturvalisuse operatsioonide keskus (SOC) luuakse, et leida, tuvastada ja liigitada TalTechi infrastruktuurile ja personalile suunatud küberohtusid. Keskuse meeskonna pädevuses on koostöös välispartneritega parendada ülikooli küberturvalisust, mis teadmismahuka organisatsioonina peab olema võimeline kaitsma teadustöös saadud andmeid varguse eest.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.