TalTech varustab vähemalt 100 põhi- ja keskkooli satelliitside vastuvõtjatega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) kaasabil varustatakse peagi vähemalt 100 Eesti kooli satelliitside vastuvõtjatega. Ülikooli poolt on projekti juhtimisega seotud TalTechi satelliidiprogrammijuht Rauno Gordon.

Algatuse eesmärk on põhi- kui ka gümnaasiumiõpilastele tutvustada kosmoses toimuvat läbi raadioside vastuvõtjate ehitamise. Projekti raames luuakse juhendavad õppematerjalid, kuidas side vastuvõtmiseks vajalikud vastuvõtjad ehitada. Lisaks luuakse foorum, kus saab abi küsida otse spetsialistide käest.

Vastuvõtjatega kuulatakse Eesti esimest kosmoselaulu

Vastuvõtjate ehitamise eesmärk on püüda üles raadioside signaal, mida hakkavad kosmoses edastama TalTechi ja ESTCube-2 satelliidid. Mõlemale satelliidile on peale laetud Juhan Liivi luuletuse “Ta lendab mesipuu poole” põhjal valminud Peep Sarapiku viisijupp.

“Kuna kosmoses heli ei liigu saab tehniliselt seda muusikapala kuulata läbi raadiosignaali. Kosmoses on see iseärasus, et tavalist raadiojaama või muud meediat ei tohi seal edastada, selleks peame tegema tehnilise lükke, kus edastame loo digitaalsete pakettidena osadena,” ütles Gordon.

Selleks ongi vastuvõtjate ehitamine vajalik. Gordoni sõnul arutlevad nad hetkel selle üle, kas lisada projekti juurde võistlusmoment, kus luuakse edetabel koolidest, mis suutsid terve laulu jaoks vajalikud paketid esimesena kokku koguda.

“Laulu ei saa tervikuna ühe päeva, nädala või kuuga kokku. See võtab kauem aega. Enne satelliidi kosmosesse jõudmist tuleva aasta juunis saab vastuvõtjaid katsetada teiste satelliitide abil, mis edastavad sama protokolli põhjal signaale,” sõnas Gordon.

Oodatud on kõik koolid

Sel aastal käivitatakse pilootprogramm, millega katsetatakse töötoa ülesehitust ning vajadusel tehakse muudatusi. Kevadel võetakse projekt suuremalt ette ning Gordoni kinnitusel ootavad nad projektiga liituma kõiki koole, millel on selel vastu huvi olemas.

“Soovime vähemalt sada kooli kokku saada. Kõige parem oleks, kui koolis on huviringi juhendaja, kes hakkab satelliidi jälgimisi korraldama. Olgu selleks füüsika või loodusteaduste õpetaja, see on juba kooli enda otsustada,” ütles Gordon.

Projekti teeb veelgi põnevamaks see, et selles osalevad koolid saavad satelliidi abil üksteisele sõnumeid saata, mis käivad läbi kosmose.

Lisaks TalTechi satelliidi meeskonnale on projektiga seotud ka ESTCube-2 meeskond. Projektist huvitatud koolide esindajad saavad endast märku anda veebilehe kosmos100.ee kaudu, mille järgselt võetakse nendega ühendust. Vastuvõtjaid hakatakse paigaldama tuleva aasta kevadel.

TalTechi satelliidiprogrammijuhi sõnul teevad nad juhendid kõigile kättesaadavaks, mis tähendab, et samu vastuvõtjaid saavad ehitama hakata ka niisama huvilised.

Projekti toetab riigikantselei EV100 raames.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.