Teadus ja tulevik

TalTechi nõukogu toetab Rektorite Nõukogu taotlust suurendada ülikoolide tegevustoetust

Rubriiki toetab

Tule linnakupeole!
13. september 2019
Uuri lähemalt!

Esmaspäeval otsustas TalTechi nõukogu üksmeelselt toetada Rektorite Nõukogu taotlust suurendada ülikoolide tegevustoetust, et tagada kõrgharitud spetsialistide õpe ning jätkusuutlik teadustöö. Rektorite Nõukogu saatis selle taotluse haridus- ja teadusministeeriumile oktoobri alguses.

Eesti keskmine palk on tõusnud 6-7,5% aastas ning kooliõpetajate palk on tõusnud 7% aastas. Võttes arvesse inflatsiooni, on ülikoolide tegevustoetus jäänud aga väiksemaks kui 2016. aastal. Vähenenud tegevustoetus on põhjustanud ülikoolide akadeemiliste töötajate hulga olulise kahanemise. Riik on pannud teadlastele suure surve leida rahastamist välismaistest allikatest ning sellega ka eemaldumise Eesti ühiskonna reaalsete probleemide lahendamisest, märkis kool.

„Tahame ühemõtteliselt osundada võimatusele vanaviisi jätkata – ülikoolide sisemised ressursid on otsas ja kui rahastamine ei kasva, tuleb otsustada, mida tegemata jätta,“ sõnas avalduse selgituseks rektor Jaak Aaviksoo.

“Sisuliselt on kõrghariduseelarve viimasel kolmel aastal külmutatud, kuid ressurssi selle suurendamiseks on – suurenenud on nii SKP kui ka riigieelarve maht,” sõnas ülikool avalduses.

Nii Rektorite kui ka TalTechi nõukogu tunnustavad peaminister Jüri Ratase poolt Riigikogus antud kinnitust, et järgmise aasta riigieelarves on ette nähtud teadus- ja arendustegevuse rahastamise taastamine tasemel 0,81% SKP-st, ent teadusrahale lisaks taotlevad Rektorite Nõukogu ja TalTechi nõukogu ka ülikoolide õppetöö rahastamise suurendamist vähemalt samas mahus.

Märksõnad: ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.