Teadus ja tulevik

TalTechi teadlased arendavad meetodit vee puhastamiseks elektriga

Scanpix/Järva Teataja/Dmitri Kotjuh.

Rubriiki toetab

Tallinna Tehnikaülikooli professori eestvedamisel on rahvusvahline uurimisrühm arendanud välja uue meetodi vee puhastamiseks, mis võiks tulevikus senistest meetoditest soodsam ja ohutum olla.

Vee puhastamine klooriga eemaldab küll joogiveest patogeensed bakterid ja viirused, kuid siiski tekib kloori kokkupuutel taimejäänustega kantserogeenseid ehk vähki tekitavaid aineid.

Rikkamates riikides, nagu näiteks USAs ja Šveitsis, kasutatakse vee puhastamiseks ka vee osoneerimist, mis on küll klooriga puhastamisest tõhusam, aga teisalt kordades kallim.

Elekter puhastab vett kolm korda soodsamalt kui kloor

TalTechi materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi professori Sergei Preisi eestvedamisel avaldati väljaande Journal of Electrostatics teadusartikkel “Surfactant and non-surfactant radical scavengers in aqueous reactions induced by pulsed corona discharge treatment”.

„Viimase viie aastas uurimistöö tulemusena on meie uurimisrühm aga arendanud töökindlaks uudse, elektrilahenduse plasmaga veepuhastusmeetodi,” ütles Sergei Preis.

“Selle meetodi puhul vesi nn dušitakse elektroodide vahel, kus elektrilahenduse plasma põleb 18-20 kV pingega. Tulemuseks on sama tarbimiskõlbulik joogivesi kui osooniga puhastusmeetodi puhul. Puuduvad kantserogeensed lisandid, kuid protsess on umbes kolm korda odavam“, selgitas Preis.

Hetkel käivad Preisi sõnul läbirääkimised ühe Soome tootmisettevõttega seadme tööstuslikuks tootmiseks, kuid meetodi laialdasemaks kasutuseks on vaja siiski suuri alginvesteeringuid. Mida suurem on vee kogus, seda rohkem läheb ka voolu vaja.

Meetodi laialdasemaks kasutuselevõtuks läheb Preisi hinnangul aega veel paarkümmend aastat.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.